«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
КОЖЕН ПОДАТКОВИЙ КРОК НА ВІЗУ БІЗНЕСУ

16-02-2015

19.12.14 р. відбувся вже другий податковий форум "Податкова реформа: від фіскального тиску до економічного росту". Головний організатор — Громадська Рада при ДФСУ спільно з фіскальною службою. Ажіотаж був досить відчутний. Редакція газети "Все про бухгалтерський облік" не могла пропустити таку важливу подію. Побачили й почули ми багатьох. Близько 250 представників бізнесу з усіх куточків країни, асоціації, спілки, активісти бажали відповідей, дискусії з владою для реальних змін податкового законодавства. Під час перерви ми вирішили поспілкуватися з учасниками форуму й дізнатися їх враження від заходу.

Виявилося, що більшість присутніх — представники малого бізнесу з усіх куточків країни, які поки що не отримали потрібний меседж від влади про те, як їм жити у 2015 році. На відверте інтерв'ю згодився Джус Степан Іванович — голос сьогоднішнього малого бізнесу в Україні. Він зміг сказати те, на що не наважувалися інші підприємці в стінах Державної фіскальної службы України.

 

На фото: Джус Степан

Доброго дня, пане Степане. Чого ви особисто чекаєте від форуму? На що сподіваєтеся?

С. Д.: Я представник малого бізнесу. Таких тут більшість, як бачите. Чого я особисто чекаю? Дізнатися точно, чи запрацює на повну силу прийнятий Закон України "Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" від 31.07.14 р. № 1621-VII. Чи можливе його відтермінування/скасування окремих його частин або в цілому? Ба більше, мене цікавить, чи вийде мале підприємництво з тіні? Головний камінь спотикання — нарахування на Фонд оплати праці ЄСВ. Якщо, наприклад, раніше ми були на плаву й не відчувалося такого навантаження, то зараз майже на всіх ринках криза. Якщо в мене фонд оплати праці — 20000 грн, то платити 8000 ЄСВ уже зараз нереально.

Раніше всі мирилися з тіньовими схемами — як підприємці, так і податківці, але в кризовий час бізнес готовий вийти з тіні заради своєї країни, якщо йому дадуть реальні та конкретні умови. Це система Win-Win (виграв-виграв) — бізнес легально працює і платить усі необхідні податки, а державна влада створює відповідні умови для цього без усіляких корупційних схем.

Я платник єдиного податку. Усі мої працівники хочуть гідну офіційну зарплату, соцпакет, забезпечену пенсію тощо. Проте сьогоднішня економічна ситуація не дозволяє це робити.

 

Яких змін Ви чекаєте щодо ЄСВ? Про які відсотки йдеться?

С. Д.: У цьому питанні необхідне економічне обґрунтування й чіткий прорахунок кожної деталі. Це як бізнес-план. Не можна видумувати відсотки в таких питаннях.

Обгрунтованість розміру податку — не найсильніша сторона влади. Адже чому до нас не йдуть закордонні інвестори? Вони є, і вони бачать у країні привабливі галузі для своїх грошей. У країні ніхто точно не обраховує правильність податкового навантаження для того, аби бізнес розвивався. Інвестор просто не розуміє, чому я сьогодні даю бізнес-план з одними податками, а вже завтра з'являються нові цифри.

 

На вашу думку, чи достатньо у владі якісного менеджменту для цієї задачі?

С. Д.: Менеджменту в державі достатньо. Тут питання в іншому: чи цей менеджмент реально займається розрахунками? Це вже другий податковий форум і в мене більше запитань, ніж відповідей. Людей вистачає, просто, як на мене, деякі з них неправильно розставлені на шаховій дошці. Поки що…

 

Чи потрібне зараз країні електронне адміністрування ПДВ?

С. Д.: Сама ідея електронного адміністрування ПДВ справедлива, адже те, що творилося з мальованим ПДВ останнім часом, просто вражало. Але й не можна мовчати про проблеми. Ми їх маємо обговорювати і, більше того, пропонувати варіанти вирішення. Зараз країна в стані війни й досить сильної економічної кризи. Чи "вистрілить" електронне адміністрування ПДВ, покаже лише час.

Я багато спілкувався з бухгалтерами-практиками західних областей. Так ось, там у людей багато запитань. Головні з них:

1) де бухгалтер у селі, який працює на фермі, візьме Інтернет для системи електронного адміністрування ПДВ? Ще є такі села, де й не планується можливість проведення Інтернету. Це значить, що бухгалтеру потрібно їхати в сусіднє село, де є Інтернет, і там реєструвати податкові накладні;

2) це спецрахунки й заморожування на них коштів. Адже доки не розрахується останній контрагент у ланцюжку, ви не зможете зменшити податкове зобов'язання на суму податкового кредиту.

Це дві ключові проблеми, які зараз не дають бізнесу та бухгалтерам спати вночі.

 

Чи відчуваєте ви зараз віддачу від владних кабінетів?

С. Д.: Я відчуваю, що в них є бажання спільно працювати над країною. Я займаюсь розвитком молодих підприємців. Є інвестори, ідеї, люди, проте немає правильної законодавчої бази для стартапів. Українські стартапи, український інтелект, українські громадяни можуть давати гроші українській економіці. Просто дайте нам нормальну законодавчу схему.

 

Що побажаєте бізнесу в наступному році?

С. Д.: Боротися. Хочеться отримати від влади під ялинку реальні реформи, мудрі, прораховані, виважені. Дякую!


Після проведення форуму ми ще вирішили поспілкуватися з Юлією Дроговоз, експертом РПР, очільницею комісії Українського союзу промисловців і підприємців.

На фото: Дроговоз Юлія

 

Пані Юліє, скажіть, будь ласка, які враження від форуму?

Ю. Д.: Мені подобається такий формат спілкування. Він досить зручний та універсальний, дозволяє владі почути громадську думку, бізнес, вислухати критику й зробити висновки.

 

Як Ви вважаєте, сьогодні вдалося "достукатися" до потрібних чиновників?

Ю. Д.: На жаль, перед вами були лишень виконавці. Людей, які реально приймають владні рішення, сьогодні на форумі не було. Їх чекали, але вони не з'явилися. Ми обов'язково все донесемо до потрібних людей і в усному, і в письмовому вигляді. Влада має знати, чого хоче бізнес, за яких умов він готовий платити податки, що потрібно для детінізації тощо.

Ми попросили пані Яресько про ще один такий форум у двадцятих числах січня. Я думаю, він відбудеться і ось там дійсно буде битва. На той час уже матимемо свіжішу інформацію й чіткіше бачення вектору.

 

Що планується в регіонах? Чи будуть громадські ради в областях?

Ю. Д.: У нас планується створення Національної асамблеї Громадянського сектору України. Якраз вона й буде займатися організацією, пошуком експертів для роботи в регіонах у форматі громадських рад, а точніше територіальних громад. Ми хочемо працювати не тільки по податкових реформах, а по різних галузях. Економічні проблеми країни зараз лежать на поверхні, ми ж плануємо займатися й глибшими проектами.

Громадські ради в регіонах можуть бути дуже сильними. Бізнес прямо на місцях зможе контролювати владу, вимагати, пропонувати, стимулювати. Це реальний шанс бізнесу брати участь у розробці політичного вектору країни в цілому, і не скористатися такою можливістю буде просто безвідповідально. Реальна проблема в тому, що розвитком громадських рад у регіонах серйозно ніхто не займався. Усі кинулися лікувати податкову систему країни.

 

Що думаєте з приводу електронного адміністрування ПДВ?

Ю. Д.: Я думаю, що не час про нього говорити. Я дивлюся в очі бізнесу й чітко бачу — більшість просто не розуміє, що відбувається в країні, які зміни можуть чекати вже в 2015 р. А це все тому, що ніхто не веде роз'яснювальної роботи. Про яке електронне адміністрування зараз може йтися, якщо в країні війна, відключають електроенергію, продовжують блокувати податкові накладні. Електронне адміністрування не вирішить проблем країни — це точкові зміни, при яких система залишається такою самою. А нам потрібні реальні реформи.

 

Що побажаєте бізнесу та владі?

Ю. Д.: Владі — більшого розуміння того, що ми союзники. Ми раніше, ніж вони, відчуваємо настрої в суспільстві, попереджуємо бунти й пожежі, першими приймаємо удари. Звісно, до нас потрібно прислухатися, адже ми вказуємо вектори.

А бізнесу бажаємо брати активну участь у розбудові нової податкової системи. Дякую!


Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу