«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Єдинник орендує землю комунальної власності: чи сплачувати орендну плату

Кількість переглядів10345

Єдинник орендує землю комунальної власності: чи сплачувати орендну плату

Чи звільнено юрособу — єдинника 3 групи від орендної плати за землю комунальної власності?

Відповідь

Згідно з пп. 14.1.72, ст.ст. 269, 270 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) платниками земельного податку є власники земельних ділянок та постійні землекористувачі, а об'єктами оподаткування є земельні ділянки, що перебувають у власності або постійному користуванні.

Відповідно до пп. 4 п. 297.1 ПКУ єдинників 1—3 груп звільнено від сплати податку на майно в частині земельного податку, окрім земподатку за земельні ділянки, які вони не використовують для провадження госпдіяльності. Отже, якщо власник земділянки — платник єдиного податку 3-ї групи використовує в госпдіяльності земділянку, яка йому належить на праві власності, земельного податку він не сплачує.

Зазначимо також, що пп. 4 п. 297.1 ПКУ не конкретизує, якими саме видами госпдіяльності можна займатися єдинникам 1—3 груп, аби претендувати на звільнення від земподатку. Водночас він не виключає такий вид діяльності, як надання майна в оренду, з-поміж тих, для яких діє означене звільнення.

Надання майна в найм або оренду передбачає отримання від наймача плату за користування майном (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України). Тобто така діяльність спрямована на отримання доходу. Тому очевидно, що вона має всі ознаки госпдіяльної за визначенням із пп. 14.1.36 ПКУ.

У листі ДФСУ від 28.03.16 р. № 6716/6/99-95-42-01-15 фіскали підтверджують: коли надання в оренду нерухомого майна є основним або одним із видів діяльності юридичної особи — платника єдиного податку третьої групи, яка набула право власності або користування земельною ділянкою та є власником будівель, споруд (їх частин), розташованих на такій земельній ділянці, то такого платника звільняють від сплати земельного податку за земельну ділянку під таким майном за умови, що надання в оренду нерухомого майна здійснюють на підставі укладеного відповідно до законодавства цивільно-правового договору.

Водночас щодо фізосіб-єдинників фіскали дотримуються зовсім протилежної думки. Цю проблему ми обговорили в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 24 за 2016 р. на стор. 12.

Зверніть увагу: пп. 4 п. 297.1 ПКУ звільняє єдинників 1—3 груп тільки від сплати земельного податку. Це лише одна з форм плати за землю, яка, своєю чергою, належить до податку на майно.

Якщо єдинник користується землею державної або комунальної власності на підставі договору оренди, звільнення з пп. 4 п. 297.1 ПКУ не працює. Він мусить платити орендну плату — ще одну форму плати за землю (пп.пп. 14.1.136, 14.1.147 ПКУ). Підтвердження такого висновку знаходимо в листі ГУ ДФС у Запорізькій обл. від 18.05.16 р. № 427/14/08-01-13-03-16.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 21.06.2016

Рубрики:

»  Земельный податок

»  Земельні відносини

»  Єдиний податок

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу