«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Чи можна позику засновника зарахувати в збільшення статутного капіталу

Кількість переглядів6400

Чи можна позику засновника зарахувати в збільшення статутного капіталу

Засновник уніс на рахунок підприємства поворотну фіндопомогу. Чи можна суму цієї допомоги зарахувати як внесок до статутного капіталу ТОВ?

Відповідь

Як ми зрозуміли з вашого листа, вас цікавить правомірність зарахування зустрічних однорідних вимог, зокрема, права вимоги про сплату суми позики, отриманої ТОВ від учасника, та права вимоги товариства до учасника про передання грошового вкладу в рахунок збільшення статутного капіталу.

Можливість припинення зустрічних грошових зобов’язань шляхом їх зарахування передбачено ст. 601 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ). Однак перепоною для його здійснення буде ч. 2 ст. 144 ЦКУ, якою передбачено: не допускається звільнення учасника товариства з обмеженою відповідальністю від обов'язку внесення вкладу до статутного капіталу товариства, у тому числі шляхом зарахування вимог до товариства.

Свого часу Держкомпідприємництва висловилося про те, що згадана норма ЦКУ стосується тільки початкового формування статутного капіталу й не поширюється на випадки збільшення статутного капіталу ТОВ (див. лист від 18.03.05 р. № 1768). Проте ця позиція не однозначна, бо, наприклад, Вищий господарський суд України в постанові від 15.08.07 р. № 22-ц-68 наголосив, що висновок про поширення ч. 2 ст. 144 ЦКУ тільки на правовідносини в момент створення госптовариства не відповідає змісту цієї норми та засадам вкладу до статутного капіталу. Тобто він уважає неправомірним додатковий вклад до статутного капіталу сплачувати шляхом його зарахування на грошову вимогу учасника до товариства. А Одеський апеляційний господарський суд визнав угоду про зарахування зустрічних однорідних вимог (борг підприємства за договором позики на зобов’язання позичальника (учасника) щодо внесення свого вкладу до статутного капіталу ТОВ). Хоча в останньому випадку причиною такого судового рішення стало те, що строк повернення позики ще не настав.

Отже, як бачите, однозначної відповіді на поставлене запитання законодавство не дає. Є різні погляди на застосування ч. 2 ст. 144 ЦКУ.

На нашу думку, зарахування зустрічних грошових вимог (позики на вклад), як у вашій ситуації, можливе за умови, якщо йдеться про збільшення статутного капіталу. Тобто коли розмір статутного капіталу, зафіксованй у статуті під час створення ТОВ, було повністю оплачено учасником до моменту прийняття рішення про його збільшення.

Для зарахування необхідно, щоби настав строк повернення позики, який прописано в договорі позики, а також строк внесення вкладу на збільшення статутного капіталу, який передбачено в рішенні загальних зборів, зафіксованому у відповідному протоколі. Для документального оформлення достатньо заяви однієї зі сторін, що передбачено ст. 601 ЦКУ. Але надійніше укласти угоду про зарахування зустрічних однорідних вимог.

Утім ще раз завважимо, що залишається ризик оспорювання зарахування (угоди), ініціатором якого можуть виступити насамперед інші учасники ТОВ.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 10.06.2016

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу