«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Посіви загинули: як відобразити в обліку та обкласти пдв

Кількість переглядів7063

Посіви загинули: як відобразити в обліку та обкласти ПДВ
У результаті зимових заморозків частина посівів озимої пшениці загинула. Як відобразити в бухобліку списання таких посівів? Чи треба оподатковувати таку операцію ПДВ?
Відповідь

Порядок відображення витрат у разі загибелі посівів сільгоспкультур у бухобліку прописано в п. 8.2 Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених наказом Мінагрополітики України від 18.05.01 р № 132. Згідно із цим порядком під час списання витрат, понесених на посіви, які загинули, треба їх розділяти на повторювані та неповторювані.

Так, якщо на місці загиблих посівів буде посіяно нову культуру, то неповторювані витрати — це ті, які може бути віднесено на нову культуру (наприклад, витрати на лущення стерні, підняття зябу та снігозатримання, вартість добрив і плата за внесення їх у ґрунт). Повторювані витрати — це, відповідно, ті, які не може бути віднесено на нову культуру (це вартість насіння, витрати на передпосівний обробіток ґрунту, посів й інші роботи, які буде виконано заново під час пересіву новою культурою).

Так ось повторювані витрати під час списання загиблих культур списують на інші витрати звичайної діяльності — у Дт субрахунку 977 «Інші витрати звичайної діяльності». А неповторювані може бути списано в розрізі статей витрат на нову культуру (Дт рахунку 23 (відповідний субрахунок).

А якщо на місці загиблих посівів не будуть пересівати нову культуру, то всі витрати, понесені на посів загиблої, відносять у Дт субрахунку 977.

Що стосується ПДВ, то спеціальних положень, що регулюють порядок обкладення ПДВ під час списання посівів, Податковий кодекс України (далі — ПКУ) не містить. Однак за загальним правилом до податкового кредиту можуть уключати лише ті суми ПДВ, що пов’язані з придбанням або виготовленням товарів та послуг із метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку (п. 198.1 ПКУ).

Тому під час списання загиблих посівів господарству слід здійснити коригування податкового кредиту щодо витрат (товарів, послуг) на їх вирощування. Адже в такому разі товари (послуги), які було придбано для вирощування загиблих посівів, не можуть уважати використаними в господарській діяльності сільгосппідприємства. Таке коригування здійснюють шляхом нарахування податкових зобов’язань із ПДВ на вартість зазначених товарів/послуг («умовний продаж»), за умови що під час їх придбання було сформовано податковий кредит (п. 189.1, 198.5 ПКУ). Якщо податковий кредит щодо витрат на вирощування загиблих посівів господарство відобразило в спецрежимній декларації із ПДВ, то й визначену суму податкового зобов’язання необхідно включити до рядка 1 саме цієї декларації.

Але якщо частину витрат буде списано на нову культуру (неповторювані витрати), то на таку частину нараховувати ПДВ не потрібно.

Докладно про списання посівів озимих культур ми писали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 82 за 2014 рік на стор. 40 та № 32 за 2013 рік на стор. 40.

 

У відповіді враховано норми законодавства станом на 17.05.2016

Рубрики:

»  Сільське господарство

»  ПДВ

»  Бухоблік

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу