«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Як обчислювати індексацію, якщо за частину місяця нараховано середній заробіток

Кількість переглядів8185

Як обчислювати індексацію, якщо за частину місяця нараховано середній заробіток

Роз’ясніть, будь ласка, як обчислювати поточну та фіксовану індексації в таких випадках:

1) працівник цілий місяць був на лікарняному і йому нараховано тільки разову премію до свята — 350 грн;

2) працівник півмісяця перебував у щорічній відпустці.

Відповідь

Насамперед зауважимо: законодавство не містить вимоги, що в разі неповністю відпрацьованого місяця через відпустку або хворобу суму індексації слід зменшувати пропорційно до відпрацьованого часу. Вимогу щодо пропорційного обчислення індексації прописано суто для режиму неповного робочого часу (тобто коли особі встановлено неповний робочий день та/або неповний робочий тиждень). Передбачено це абз. 7 п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 (далі — Порядок індексації). Тож якщо кермуватися нормами законодавства, то в працедавця немає підстав пропорційно зменшувати суму індексації, якщо особа, яка працює на умовах повного робочого часу, не відпрацювала місячної норми через відпустку чи тимчасову непрацездатність. Однак Міністерство соціальної політики України дотримується іншої позиції: у своєму листі від 25.02.16 р. № 75/10/136-16 цей орган зауважив, що положення абз. 7 п. 4 Порядку індексації «стосується працівників, які перебували у відпустці, лікарняному, відрядженні або працюють на умовах неповного робочого часу тощо». Цей лист разом із редакційним коментарем буде опубліковано в одному з найближчих номерів газети «Все про бухгалтерський облік». Тож якщо дотримуватися позиції Мінсоцполітики, то суму індексації (як фіксовану, так і поточну) потрібно зменшувати пропорційно до фактично відпрацьованого часу і в тих випадках, коли працівник був у відпустці чи на лікарняному. Числовий приклад пропорційного зменшення фіксованої індексації ми розглядали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 23 за 2016 рік, стор. 47.

У першій із наведених ситуацій — коли за місяць працівнику нарахували тільки одноразову премію до свята — у будь-якому разі індексації нараховувати не потрібно, адже індексації підлягають тільки доходи, що не мають разового характеру (п. 2 Порядку індексації).

А що стосується другої ситуації — коли півмісяця працівник був у щорічній відпустці, — то якщо вирішите спиратися на позицію Мінсоцполітики України, і фіксовану, і поточну індексації виплачуйте лише пропорційно до відпрацьованого часу (пропорцію складайте з огляду на кількість фактично відпрацьованих робочих днів та кількість робочих днів за місячною нормою).

У відповіді враховано норми законодавства станом на 14.04.2016

Рубрики:

»  Оплата праці, індексація

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу