«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Чи вправі міжнародний перевізник претендувати на відшкодування з пдв як експортер

Кількість переглядів5053

Чи вправі міжнародний перевізник претендувати на відшкодування з ПДВ як експортер
Наше підприємство займається міжнародними перевезеннями. Під час заповнення декларації з ПДВ у таблиці 1 додатка Д4 зазначили питому вагу експорту послуг у загальному обсязі постачання. Але сьогодні отримали від податкової інспекції повідомлення-рішення про невідповідність критеріям, визначеним п. 200.19 ПКУ. А саме — питома вага експортних операцій у загальному обсязі постачання — 0%. Аргументували, що в п. 200.19 ПКУ зазначено конкретно «експорт товарів», а не експорт послуг.
Чи правомірне таке твердження податківців?
Відповідь

Справді, за пп. 200.19.3 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) здійснення операцій із вивезення товарів із митної території України в митному режимі експорту, коли їх питома вага протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше ніж 40% від загального обсягу поставок, — це один із критеріїв, одночасна відповідність яким є підставою для внесення заяви про повернення суми бюджетного відшкодування такого платника до Реєстру, зазначеного в пп. «а» пп. 200.7.1 ПКУ.

У зв’язку з тим, що в цій нормі згадано операцію з вивезення саме товарів, нагадаємо: за п. 5.2 ПКУ в разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовують поняття, терміни, правила та положення ПКУ.

За пп. 14.1.211 ПКУ увезення товарів на митну територію України, вивезення товарів за межі митної території України — це сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України в будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до Митного кодексу України.

При цьому пп. 14.1.244 ПКУ містить власне визначення поняття «товари». Згідно з ним це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовують у будь-яких операціях, окрім операцій із їх випуску (емісії) та погашення. А коли йдеться про оподаткування операцій із переміщення майна та енергії через митний кордон України, абз. 2 пп. 14.1.244 ПКУ говорить уживати термін «товари» у значенні, установленому Митним кодексом України (далі — МКУ). Зазирнемо до нього.

За п. 57 ст. 4 МКУ товари — це будь-які рухомі речі, зокрема ті, на які закон поширює режим нерухомої речі (окрім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач. Як бачите, і в цьому визначенні немає жодної згадки про послуги.

Отже, для цілей оподаткування послуги міжнародного перевезення жодним чином не можна ідентифікувати як вивезення товарів за межі митної території України. У цьому разі немає можливості посилатися на більш широке визначення, надане поняттю «товар» у ст. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 р. № 959-XII. Саме в ньому термін «товар» уключає в себе, серед іншого, послуги, призначені для продажу (оплатної передачі).

У відповіді враховано норми законодавства станом на 07.04.2016

Рубрики:

»  Автотранспорт на підприємстві

»  Транспортне експедирування, логістика

»  Зовнішньоекономічна діяльність

»  ПДВ

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу