«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Передання товару без довіреності на отримання тмц — чи варто хвилюватися

Кількість переглядів20662

Передання товару без довіреності на отримання ТМЦ — чи варто хвилюватися

Наш покупець не надав довіреності на отримання ТМЦ під час передання йому товару, а у видатковій накладній немає його коду ЄДРПОУ, натомість її підписана та позначено штампом контрагента-покупця. Які наслідки для нашого підприємства?

Відповідь

Порядок підтвердження повноважень представників суб’єкта господарювання в разі отримання ТМЦ визначає безпосередньо сам суб’єкт господарювання або за домовленістю зі своїм контрагентом. Оскільки Інструкція про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей, затверджена наказом Мінфіну України від 16.05.96 р. № 99, утратила чинність 01.01.15 р. (завдяки наказу Мінфіну України від 30.09.14 р. № 987).

Натомість останнім унесено зміни до п. 2.5 глави 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88. Оновленою нормою, зокрема, передбачено, що повноваження на здійснення господарської операції особи, котра в інтересах юрособи або фізособи-підприємця отримує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи, цінні папери та інші товарно-матеріальні цінності згідно з договором, підтверджують відповідно до законодавства. Їх може бути підтверджено письмовим договором, довіреністю, актом органу юрособи тощо.

Отже, чинне законодавство не зобов’язує в разі отримання ТМЦ надавати саме довіреність, форму якої затверджено згаданим вище наказом, який утратив чинність. Однак суб’єкти господарювання можуть використовувати таку чи іншу форму довіреності на власний розсуд. Або взагалі визначати відповідні повноваження осіб у договорі (хоча довіреність (разова чи довгострокова) придатна для цього краще). 

Довіреність (чи інший подібний документ) у цьому контексті підтверджує право фізособи отримати ТМЦ від імені суб’єкта господарювання, який видав таку довіреність. У результаті передання ТМЦ фізособі, повноваження якої належним чином не підтверджено, підприємство може стати жертвою шахраїв, а його зобов’язання перед справжнім контрагентом, які стосуються цих ТМЦ, не буде припинено внаслідок належного виконання. 

Окрім того, зазвичай довіреність поруч з іншими первинними документами слугує підтвердженням реальності відповідної господарської операції перед контролюючими органами. Водночас за наявності інших первинних документів відсутність довіреності не може заперечувати господарської операції. На цьому наголошував Верховний Суд України в постанові від 29.04.15 р. у справі № 903/679/141.

Щодо оформлення видаткової накладної, то такий документ не має форми, яку затверджено нормативно-правовим актом. Водночас до неї як до первинного документа застосовують вимоги ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV. Тобто вона повинна містити:

— назву документа (форми);

— дату й місце складання;

— назву підприємства, від імені якого складено документ;

— зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

— посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції та правильність її оформлення;

— особистий підпис, аналог власноручного підпису чи підпис, прирівняний до власноручного відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, котра брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким чином, з огляду на ч. 2 ст. 9 згаданого Закону важливо, щоб первинний документ містив дані, за допомогою яких можна ідентифікувати суб’єкта господарювання й підписувача. Це може бути як код ЄДРПОУ, так й інша подібна інформація.

 

У відповіді враховано норми законодавства станом на 19.02.2016

Рубрики:

»  Первинні документи

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу