«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Залишкова вартість оз — 0 грн: переоцінка та відображення в обліку

Кількість переглядів6992

Залишкова вартість ОЗ — 0 грн: переоцінка та відображення в обліку
Чи може підприємство переоцінити ОЗ, залишкова вартість яких дорівнює нулю й які беруть участь у виробництві? Як відобразити дооцінку в бухобліку, якщо підприємство — платник податку на прибуток не веде обліку податкових різниць?
Відповідь

Ви можете переоцінити об’єкт основних засобів (далі — ОЗ), про який ідеться в листі, адже згідно з абз. 1 п. 16 ПС(Б)О 7 «Основні засоби» (далі — П(С)БО 7) підприємство може переоцінити об’єкт ОЗ, якщо його залишкова вартість суттєво відрізняється від справедливої вартості на дату балансу. Тобто формально переоцінка ОЗ — процедура добровільна. Але звернемо увагу: у разі переоцінки об'єкта ОЗ на ту саму дату здійснюють переоцінку всіх об'єктів групи ОЗ, до якої належить цей об'єкт. Надалі переоцінку ОЗ тієї групи мають проводити з такою регулярністю, щоб їхня залишкова вартість на дату балансу суттєво не відрізнялася від справедливої вартості (абз. 2 п. 16 П(С)БО 7).


Для того щоб обчислити справедливу вартість об’єкта ОЗ із метою переоцінки, Вам доведеться залучити особу, котра має сертифікат оціночної діяльності (ст. 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.01 р. №2658-ІІІ).


Бухгалтерський облік переоцінки ОЗ із нульовою залишковою вартістю має свої особливості. Якщо переоцінюють об’єкт ОЗ, залишкова вартість якого дорівнює нулю, то його переоцінену залишкову вартість визначають додаванням справедливої вартості цього об'єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу об'єкта (абз. 2 п. 17 П(С)БО 7). Зверніть увагу, що для таких об’єктів, які продовжують використовувати, обов’язково визначають ліквідаційну вартість. Відображати дооцінку будуть записом: Дт 10 «Основні засоби» Кт 411 «Дооцінка (уцінка) основних засобів». При цьому капітал у дооцінці (Кт 411) можна переносити на нерозподілений прибуток у порядку, передбаченому п. 21 П(С)БО 7.


Як ми зрозуміли з листа, Ваше підприємство матиме річний бухдохід менший за 20 млн грн та прийме рішення не обліковувати податкових різниць, із р. ІІІ Податкового Кодексу України (далі — ПКУ), у порядку, передбаченому його пп. 134.1.1. За таких умов Ви повинні орієнтуватися лише на П(С)БО 7 та інші бухгалтерські нормативно-правові акти, тобто оскільки операція дооцінки не вплине на фінансовий результат (показують на рахунках капіталу), вона жодним чином не вплине на об’єкт оподаткування (ст. 134 ПКУ).

У відповіді враховано норми законодавства станом на 18.12.2015

Рубрики:

»  Бухоблік

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу