«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » чи може працівник, який працює на півставки, отримувати менше за мінімалку

Кількість переглядів18423

Чи може працівник, який працює на півставки, отримувати менше за мінімалку
Чи можна працівнику, оформленому на неповний робочий день, виплачувати зарплату, меншу за мінімальну? Якщо так, то як здійснювати нарахування та утримання єдиного внеску з такої зарплати?
Відповідь

Згідно зі ст. 95 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП) мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не можуть провадити оплату за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). Тобто саме за виконання місячної норми працівнику виплачують посадовий оклад (тарифну ставку), який не може бути меншим за мінзарплату (із 01.09.15 р. — 1378 грн).


Місячну норму встановлюють з огляду на нормальну тривалість робочого часу працівника, яка не повинна перевищувати 40 годин на тиждень (ст. 50 КЗпП). А коли особа працює неповний робочий час (виконує неповну норму), роботу оплачують пропорційно до відпрацьованого часу (виконаної норми) (ст. 56 КЗпП).


На взір, якщо оклад працівника — 1378 грн, але його оформлено на неповний робочий день (скажімо, працює з понеділка по п’ятницю по 4 години на день), за місяць йому нарахують 689 грн зарплати (1378 х 0,5). При цьому вимогу ст. 95 КЗпП роботодавець не порушить.


Що стосується єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ), то згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ1, якщо база його нарахування менша за мінзарплату, установлену на місяць, за яким нараховують дохід, ЄСВ нараховують з огляду на мінзарплату. На утримання ЄСВ мінзарплатне правило не поширюється.


За даними наведеного вище прикладу ЄСВ потрібно нарахувати на 1378 грн, а утримати — із 689 грн.
Як відобразити донарахування ЄСВ за минулий місяць у Звіті з ЄСВ за поточний місяць, ми розлого описали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 54 за 2015 рік, стор. 42.
___________________
1 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.10 р. № 2464-VI.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 19.12.2015

Рубрики:

»  Кадрове діловодство

»  Оплата праці, індексація

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу