«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » «шведський стіл» для працівників за рахунок підприємства: що з пдв

Кількість переглядів6637

«Шведський стіл» для працівників за рахунок підприємства: що з ПДВ
Наше підприємство придбало продукти харчування без ПДВ у неплатника ПДВ для працівників, які харчуються за методом «шведського столу». Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання?
Відповідь

Як ми зрозуміли з питання, працівники вашого підприємства за методом «шведського столу» харчуються безкоштовно. Одразу зазначимо, що підприємство опиняється в досить невигідній ситуації з точки зору ПДВ-обліку. Адже подивімося:


1) по-перше, харчування працівників (хоча й безкоштовне) вписується в поняття «постачання товарів» згідно з пп. 14.1.191 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), а отже виникає об’єкт для обкладення ПДВ. Його базу визначають відповідно до п. 188.1 ПКУ. У ньому зазначено, що ця база повинна дорівнювати договірній вартості, однак бути не меншою за купівельну вартість таких товарів (продуктів, використаних для шведського столу) чи собівартість власно вироблених страв. Оскільки договірна вартість у цьому випадку фактично дорівнює нулю, то за базу оподаткування беруть купівельну вартість придбаного харчування (або собівартість страв). За такою операцією виписують дві податкові накладні: одну «звичайну» на нульову вартість, а другу з типом причин «15» або «17» у сумі купівельної вартості товарів або собівартості послуг харчування відповідно (п. 9 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 22.09.14 р. № 597).
Детальніше це питання ми розглядали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 42 за 2015 р. на стор. 4;


2) по-друге, оскільки співробітники харчуються безкоштовно, то продукти, передані для шведського столу, уважають використаними в негосподарській діяльності підприємства. А отже, на додаток до п. 188.1 ПКУ спрацьовує й норма пп. «г» п. 198.5 ПКУ.


До 29.07.15 р. (до набрання чинності Законом України від 16.07.15 р. № 643, коментар до якого див. у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 72 за 2015 р. на стор. 4) у п. 198.5 ПКУ чітко прописано, що платник податку має нарахувати податкові зобов’язання за товарами/послугами, які використано в негоспдіяльності, якщо за ними раніше було відображено податковий кредит.  Тож якщо товари придбано без ПДВ, про податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ не йшлося б. Діяв би тільки п. 188.1 ПКУ. 


Однак після 29.07.15 р. нова редакція норми п. 198.5 ПКУ звучить так: «Платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, — у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися… в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку».


Як бачимо, у п. 198.5 ПКУ тепер просто зазначено, що платник податку повинен нарахувати податкові зобов’язання та виписати зведену ПН, якщо товари/послуги використано в негоспдіяльності підприємства. Уточнення, що це стосується лише тих, за якими раніше відображено податковий кредит, залишили тільки для товарів/послуг, виготовлених до 01.07.15 р.


Чи нараховувати ПДВ-зобов’язання за товарами/послугами, які було придбано без ПДВ після цієї дати та використано в негоспдіяльності? Якщо буквально тлумачити норму п. 198.5 ПКУ, то виходить, що так. Однак, погоджуємось, це щонайменш абсурдно, адже за такого фіскального підходу втрачається компенсаційний характер нарахування зобов’язань із ПДВ.


При цьому й самі контролери не наполягають на нарахуванні податкових зобов’язань у схожих випадках. Так, у листі від 07.08.15 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17 вони зауважують таке: «По товарах/послугах, необоротних активах, придбаних без податку на додану вартість як до 01.07.2015 року, так і після цієї дати, що використовуються (починають використовуватись) в неоподатковуваних операціях, податкові зобов'язання не нараховуються».


Хоча зазначена позиція стосується безПДВшних товарів/послуг, які використано в неоподатковуваних операціях (пп. «б» п. 198.5 ПКУ), уважаємо, що по своїй суті вона аналогічна Вашій ситуації, коли такі товари/послуги використовують у негосподарській діяльності (пп. «г» п. 198.5 ПКУ). Адже в обох випадках дотримано загальних умов п. 198.5 ПКУ, що діють для всіх його підпунктів.


Утім, аби бути впевненим щодо цього питання, рекомендуємо заручитися індивідуальною податковою консультацією згідно зі ст. 52 ПКУ.


Іншим виходом, на наш погляд, буде надання послуг харчування за методом «шведського столу» хоча б за символічну плату (наприклад, 1 грн). У такому разі, переконані, діятиме тільки норма п. 188.1 ПКУ.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 20.11.2015

Рубрики:

»  Соцзабезпечення громадян

»  ПДВ

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу