«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Прийом металобрухту у фізосіб: чи утримувати податок на доходи

Кількість переглядів4701

Прийом металобрухту у фізосіб: чи утримувати податок на доходи
Юрособа з «металобрухтовою» ліцензією хоче приймати металобрухт у фізосіб на власній території, де знаходиться каса підприємства. Чи повинні ми при виплаті грошей фізособам утримувати податок на доходи? І чи відображати ці виплати у розрахунку за ф. № 1ДФ?
Відповідь
У разі виплати фізособі доходу за зданий нею брухт дорогоцінних* або чорних металів із такої суми утримують податок на доходи (пп. 164.2.19 Податкового кодексу України, далі — ПКУ).
Переконані, що такі суми слід оподатковувати за спеціальною ставкою, встановленою для доходів  від продажу рухомого майна, — 5% (п.п.173.1 та 167.2 ПКУ). Проте контролери зайняли більш фіскальну позицію. У категорії 103.02 ЗІР вони (так само як і до 01.01.13 р.) завзято наполягають на застосуванні ставки 15% (20%). Ми цьому не здивовані, адже фіскали давно виступали проти 5%-вої ставки до доходів від продажу товарів. Але від своєї позиції не відмовляємося. Цю тему ми підіймали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 38-39 за 2012 р., стор. 134.
У розрахунку за ф. № 1ДФ виплати за брухт чорних металів слід відображати з ознакою доходу «105». Для плати за брухт дорогоцінних металів є окрема ознака доходу — «180».
Разом із цим нагадаємо, що в пп. 165.1.25 ПКУ є «металобрухтова» пільга з податку на доходи. Згідно з нею податку не утримують у разі здачі (продажу) фізособою:
— вторсировини;
— побутових відходів;
— брухту кольорових металів (включаючи використані (виснажені) електричні свинцево-кислотні акумулятори, а також залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю);
— брухту дорогоцінних металів, проданого НБУ.
Тобто тільки в перелічених випадках дохід фізособи від здачі брухту не обкладають податком на доходи. У розрахунку за ф. № 1ДФ такі виплати відображають з ознакою доходу «149».
Важливо! Із 01.01.15 р. із суми доходу фізособи, яка здала чорний або дорогоцінний металобрухт, треба утримати 1,5% військового збору (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ). Звісно, з виплат за здачу кольорового брухту військового збору не стягують. Адже тепер об’єкт обкладення військовим збором прив’язано до об’єкта обкладення податком на доходи.
_________________
*Це не стосується доходу, отриманого фізособою за брухт дорогоцінних металів, проданий Національному банку України.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 20.05.2015

Рубрики:

»  Податок з доходів фізосіб

»  Звітність (статистична, фінансова та податкова)

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу