«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Як розрахувати житлову субсидію

Кількість переглядів29994

Як розрахувати житлову субсидію
Так сталося, що з житловими субсидіями ніколи не мали справу.  Пільг зі сплати житлово-комунальних послуг також у нашій сім'ї ніяких немає.
Для того щоб зрозуміти, чи маємо ми з 1 травня підстави отримати субсидію, скажіть, як її взагалі розраховують?
Відповідь

Субсидію розраховують шляхом віднімання від суми нарахованих житлово-комунальних послуг (далі – ЖК-послуги) (у межах соцнорми житла та соцнормативів) обов’язкової частки платежу за ці послуги. Тож, у принципі, будь-яка сім’я самостійно може порахувати, чи виникає в неї право на субсидію. Подробиці – далі.

Перш за все потрібно розуміти, що субсидію призначають, коли є різниця між розміром плати за ЖК-послуги і обсягом обов’язкового відсотка платежу за них. Причому в розрахунок субсидії беруть показники ЖК-послуг у межах соцнорми житла  та соцнормативів  з урахуванням пільг. Тобто якщо житлова площа перевищує соцнорму житла, то це не означає, що Ви позбавлені права на субсидію. Просто для розрахунку субсидії братимуть не всю суму нарахованої Вам квартплати за фактом, а тільки ту її частину, що розрахована в межах соцнорми житла.
Тепер поговоримо про обов’язковий відсоток платежу за ЖК-послуги. По суті, це частка від сукупного доходу домогосподарства, не більше якої воно має сплачувати за ЖК-послуги. Вартість ЖК-послуг за місяць у межах соцнорми житла та соцнормативів, що перевищує розраховану частку, – це витрати, які покривають за рахунок субсидії.


У цьому контексті, звісно, важливо, що вважати сукупним доходом домогосподарства, звідки та за який період  його беруть. Сукупний дохід враховують за попередній календарний рік (тобто якщо Ви звертаєтесь у 2015 році, то беруть дохід за календарний 2014 рік).


Стосовно складу доходу, то тут, на жаль, наразі однозначної відповіді надати неможливо.  До 01.05.15 р. було чітке посилання на Методику обчислення сукупного доходу, якого наразі немає. Тож невідомо, чи потрібно включати у розрахунок сукупного доходу, до прикладу, отримувану субсидію чи сплачувані особою аліменти.
До сукупного доходу враховують державну соцдопомогу, що виплачує орган соцзахисту населення (крім частки допомоги при народженні чи усиновленні дитини, яку виплачують одноразово).


Якщо в якомусь із місяців, що беруть в обрахунок субсидії, працездатні особи декларують дохід менший прожиткового мінімуму, за цей місяць у розрахунок беруть дохід у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Це не стосується студентів (учнів) денної форми навчання, а також призваних на строкову військову службу.


До розрахунку беруть «чисті» доходи, тобто за вирахуванням із них податку на доходи фізосіб.
Про розмір доходів Ви повідомляєте у Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.


Отже, громадяни, які зареєстровані і фактично проживають у житловому приміщенні (будинку), сплачують частку середньомісячного сукупного доходу, яку розраховують за формулою, визначеною в п. 1 постанови КМУ «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» від 27.07.98 р. № 1156. Наводити тут формулу немає жодного сенсу, тож краще покажемо цей розрахунок на прикладі.


Приклад
Середньомісячний  сукупний дохід сім'ї складається з таких доходів її членів: батько – зарплата 4600 грн (за вирахуванням податку на доходи);
мати – зарплата 2900 грн (за вирахуванням податку на доходи);
дві дочки —  9 та 11 років – не отримують дохід.

 

Сім'я живе тільки на зарплатню батьків (інших джерел доходів немає).

 

Таким чином, середньомісячний сукупний дохід сім'ї становить – 7500 грн.

 

Визначаємо коефіцієнт доходу домогосподарства: Кд = 7500 грн/4 людини  / 1176 грн = 1,59, де 1176 – загальний показник прожиткового мінімуму на одну особу на місяць у січні—листопаді 2015 р.


Обов’язковий відсоток платежу за ЖК-послуги становить: Ро = 1,59 / 2 * 15 = 11,93 %.


При цьому розмір обов’язкового щомісячного платежу за ЖК-послуги буде становити 894,75 грн (7500 грн*11,93 %). Припустимо, загальна сума нарахованих ЖК-послуг у межах соцнорми житла та соцнормативів за місяць становить 1200 грн. У такому разі субсидія дорівнюватиме: 1200 грн – 894,75 грн = 305,25 грн.


Докладніше про це читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 37 за 2015 рік, на стор. 4.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 23.04.2015

Рубрики:

»  ЖКГ

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу