«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Путівки, подарунки та квитки членам профспілки: нюанси оподаткування

Кількість переглядів14029

Путівки, подарунки та квитки членам профспілки: нюанси оподаткування
Чи обкладати податком на доходи, військовим збором та єдиним внеском вартість путівок, подарунків а також квитків на видовищні та спортивні заходи, наданих членам профспілки?
Відповідь

У описаній Вами ситуації оподаткування перелічених забезпечень залежить від того, кому оформлено їх надання. Якщо в розпорядчих документах путівки, подарунки та квитки надаються людям саме як членам профспілки — механізм оподаткування один. При цьому зазначимо, що надаючи заохочення працівникам саме як членам профспілки, посилатися в розпорядчому документі на норми колдоговору недоцільно. Адже він регулює трудові відносини. А якщо у розпорядчих документах не вказано, що заохочення особі надають як члену профспілки, вважається, що його отримує особа як штатний працівник профспілки, і в такому разі оподаткування деяких із перелічених Вами заохочень відрізнятиметься.

 

1. Путівки
•  Надають як члену профспілки. Відповідно до пп. 165.1.35 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування на території України, наданих, зокрема, профспілкою її члену безоплатно або зі знижкою (у розмірі такої знижки), податком на доходи не обкладають. При цьому вартість путівки в частині, що надається безоплатно, відображають у розрахунку за ф. № 1ДФ із ознакою доходу «156». А частину, яку працівник доплачує, у розрахунку за ф. № 1ДФ не відображають. Військовий збір у цьому випадку не утримують.
Стосовно єдиного внеску вважаємо, що в цьому випадку на вартість путівки його нараховувати не потрібно. Адже вартість путівок, наданих профспілкою своїм членам, не включають до фонду оплати праці профспілкової організації, тому єдиний внесок у такому разі не нараховують (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). Однак не виключаємо, що через подвійний статус членів профспілки (вони ще й додатково працівники цієї профспілки) контролери дотримуватимуться фіскальної позиції. Тож радимо з цього приводу звернутися до територіального органу доходів і зборів за письмовою індивідуальною податковою консультацією (п.п. 52.1, 53.1 ПКУ).

Надають як штатному працівнику профспілки. Зокрема, вартість путівок працівникам та членам їхніх сімей на лікування та відпочинок належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат (п. 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.04 р. № 5, далі — Інструкція № 5), які, у свою чергу, входять до складу фонду оплати праці — п. 1.3 Інструкції № 5. І в такому разі вартість путівок обкладатиметься і податком на доходи, і єдиним внеском, і військовим збором (див. лист ПФУ від 02.01.13 р. № 100/03-20 та газету «Все про бухгалтерський облік» № 31 за 2013 р., стор. 30).

2. Подарунки
Оподаткування подарунків однакове як для членів профспілки, так і для її найманих працівників. Вартість подарованих одній особі подарунків, що не перевищує 609 грн на місяць (50% від мінзарплати, установленої на 01.01.14 р.), податком на доходи не обкладають (пп.пп. 165.1.15, 165.1.39 ПКУ). Але у розрахунку за ф. № 1ДФ таку виплату відображають — ознака доходу «160». Подарунки вартістю, більшою за 609 грн, оподатковують на загальних підставах, як додаткове благо за ставками 15% (17%) (пп. 164.2.10, п. «е» пп. 164.2.17, п.167.1 ПКУ), ну і, звісно, із такої суми утримують 1,5% військового збору (пп.1.2 п 1.61 підрозд. 10 р. ХХ ПКУ). А от чи обкладатиметься вартість подарунків єдиним внеском, залежить від того, як оформлено видачу подарунків та на користь кого: члена профспілки чи найманого працівника. Подробиці — у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 60 за 2011 р., стор. 6.

3. Квитки
Членам профспілки. Порядок обкладення податком на доходи виплат профспілок на користь своїх членів регулює пп. 165.1.47 ПКУ. У ньому зазначено: суми виплат чи відшкодувань, які здійснює профспілка протягом року на користь свого члена, сукупно в розмірі, що не перевищує 1710 грн, податком на доходи не обкладають. Але таку виплату відображають у ф. № 1ДФ із ознакою доходу «167». Зазначені виплати в сумі, що перевищує 1710 грн, оподатковують як додаткове благо за ставками 15% (17%) та відображають у ф. № 1ДФ із ознакою доходу «126». Звісно, потрібно утримати 1,5% військового збору. Про це ми писали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 109-110 за 2012 р., стор. 103.

Однак ця норма діє лише в разі безпосереднього спрямування коштів члену профспілки. А коли гроші перераховують іншим фіз- чи юрособам (театрам, кінотеатрам, будинкам культури тощо), хоч і для фінансування потреб членів профспілки, цей підпункт не працює. Тому, аби не оподаткувати вартість квитків на підставі пп. 165.1.47 ПКУ, радимо напряму виплатити членам профспілки певні суми, аби вони самостійно придбали квитки. Звичайно, за умови, що в поточному році згаданий неоподатковуваний запас іще не вичерпано. Якщо цей варіант не підходить, забезпечувати членів профспілки квитками можна як подарунками. Треба лише це грамотно* документально оформити. Як це зробити, підкаже газета «Все про бухгалтерський облік» № 60 за 2011 р., стор. 6. І враховуючи, що тоді додблаго надаватимуть не у грошовій формі, вартість об’єкта оподаткування розраховують за звичайними цінами із застосуванням натуркоефіцієнта з п. 164.5 ПКУ. У ф. № 1ДФ це відображають із ознакою доходу «160». Підтвердження цього — у газетах «Все про бухгалтерський облік» № 97 за 2012 р. на стор.48, № 109-110 за 2012 р. на стор. 100.
Єдиний внесок на вартість квитків у такому разі не нараховують. Оскільки в цьому випадку член профспілки виступає не найманим працівником, тобто він не є застрахованою особою.
____________________
* Порядок оподаткування подарунків залежить від статусу, який вони мають: зарплатний чи незарплатний. Більше про це – у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 23 за 2012 р., стор. 68.

Штатним працівникам профспілки. У такому разі вартість квитків для співробітників є додатковим благом (пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ). Тому ці суми обкладають податком на доходи за ставками 15% (17%) та відображають у ф. № 1ДФ із ознакою доходу «101». Також утримують і військовий збір. При цьому єдиний внесок на вартість квитків не нараховують, адже йдеться про витрати на проведення культурно-освітніх заходів (п. 10 р. ІІ Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.10 р. № 1170).

У відповіді враховано норми законодавства станом на 24.03.2015

Рубрики:

»  Військовий збір

»  ЄСВ та соціальне страхування

»  Податок з доходів фізосіб

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу