«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Податок на прибуток підприємств: як працювати по-новому

Кількість переглядів8680

Податок на прибуток підприємств: як працювати по-новому
Безперечно, одна з найрезонансніших змін, привнесених Законом про податкову реформу, — нова редакція р. III ПКУ, який регулює оподаткування прибутку підприємств. Тому, виконуючи пріоритетну місію газети "Все про бухгалтерський облік" — захист інтересів передплатників, — ми оперативно ознайомимо вас із найважливішими змінами, які очікують усіх платників податку на прибуток.
Відповідь
Нові правила оподаткування прибутку підприємств, викладені в р. III ПКУ, набрали чинності 01.01.15 р. (п. 1 р. II Закону про податкову реформу). Головна ідея прибуткової "реформи" — розрахунок об'єкта обкладання податком на прибуток за правилами бухобліку з подальшим коригуванням на різниці, передбачені ПКУ, а також відміна майже всіх прибуткових пільг.
Урахуйте: визначати об'єкт оподаткування та складати декларацію з податку на прибуток за 2014 рік прибутківцям необхідно ще за старими правилами, тобто керуючись редакцією р. III ПКУ, яка діяла до 01.01.15 р. Нагадаємо: граничний термін подання деки за 2014 рік квартальними платниками — не пізніше 09.02.15 р., а річними — не пізніше 02.03.15 р. Це ми з'ясували, тепер перейдемо до аналізу нововведень.
Дещо змінився перелік платників податку на прибуток. Відтепер, а точніше — з 01.01.15 р., прибутківцями із числа резидентів уважають:
1) суб'єктів господарювання — юросіб, які провадять госпдіяльність як на території України, так і за її межами;
2) Нацбанк України, який здійснює розрахунки з Держбюджетом України відповідно до Закону про Нацбанк;
3) управителя фонду операцій із нерухомістю, який здійснює діяльність відповідно до Закону № 978, щодо операцій і результатів діяльності з довірчого управління, що здійснюється таким управителем через фонд.
Як бачите, з переліку платників податку на прибуток "випали" відокремлені підрозділи юросіб. Більше того, з р. III ПКУ взагалі зник механізм консолідованої сплати податку на прибуток.
З 01.01.15 р. об'єктом обкладання податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначають шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), сформованого у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають згідно з
р. III ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).
Тобто відтепер оподатковуваний прибуток обраховуватимемо виходячи з бухгалтерського фінрезультату до оподаткування (вочевидь, мається на увазі рядок 2290 або 2295 форми № 2), відкоригованого на різниці, передбачені ПКУ. Ідеться, зокрема, про різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів (ст. 138 ПКУ), формуванні резервів (забезпечень) (ст. 139 ПКУ), здійсненні фінансових операцій (ст. 140 ПКУ), та різниці щодо операцій із продажу або іншого відчуження цінних паперів, а також операцій з інвестиційною нерухомістю та біологічними активами, які оцінюють за справедливою вартістю (п. 141.2 ПКУ).
Селекціонери від законодавства скасували майже всі податкові преференції, які було зібрано в дозмінній редакції ст. 154 ПКУ та п.п. 15—21 підрозділу 4
р. ХХ ПКУ.
З 01.01.15 р. звільнено від оподаткування лише прибуток підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів. Наразі пільгові умови обкладення їхнього прибутку встановлено п. 142.1 ПКУ.

Повний коментар до змін у правилах оподаткування прибутку підприємств читайте у газеті "Все про бухгалтерський облік" № 4 за 2015 р. на стор. 52

У відповіді враховано норми законодавства станом на 14.01.2015

Рубрики:

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу