«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Податок на нерухомість: пільг менше, об'єктів більше

Кількість переглядів6273

Податок на нерухомість: пільг менше, об'єктів більше
Коментар до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.14 р. № 71-VIII
Відповідь

Об'єктом оподаткування виступає не лише житлова, а й нежитлова нерухомість. Тобто будь-яке нерухоме майно, якщо тільки не спрацює пільга, буде оподатковано. Зрозуміло, що податок зачепить тих, чия нерухомість зазначена у відповідному Держреєстрі речових прав. А отже, власники незареєстрованих об'єктів поки що можуть зітхнути спокійно. "Поки що" — термін у даному випадку досить умовний, адже держава та місцеві громади зацікавлені в збільшенні бази оподаткування, тож слід очікувати як "полювання" на незареєстровані в Держреєстрі об'єкти, так і посилення санкцій за їх існування.
Водночас варто звернути увагу, що, крім зрозумілих промислових, офісних та торговельних будівель, ПКУ включає до числа об'єктів нежитлової нерухомості ще й гаражі (наземні й підземні), криті автомобільні стоянки, склади, допоміжні (нежитлові) приміщення (зокрема, сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо). Питання в тому, що не завжди такі споруди є об'єктами саме нерухомості, оскільки не мають фундамента, а отже, належать до рухомих речей.
Також новачками у переліку об'єктів, яких оминатиме податок на нерухомість, стали:
1) житлова нерухомість, непридатна для проживання, у тому числі у зв'язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням місцевої ради;
2) об'єкти нежитлової нерухомості, що використовують суб'єкти господарювання малого та середнього бізнесу, які провадять свою діяльність у малих архітектурних формах та на ринках;
3) будівлі промисловості, зокрема, виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;
4) будівлі, споруди сільгосптоваровиробників, призначені для використання безпосередньо в сільгоспдіяльності;
5) об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств.
Водночас позбавили звільнення від податку такі об'єкти житлової нерухомості:
— садові та дачні будинки (раніше була пільга на один такий об'єкт на одного платника податку);
— що належать фізособам, які відповідно до законодавства мають статус багатодітних або прийомних, або малозабезпечених сімей, опікунів, піклувальників дітей (до 01.01.15 р. діяла пільга для одного такого об'єкта на сім'ю, опікуна, піклувальника).
Тобто за перелічені об'єкти нерухомості доведеться вже платити. Для фізосіб перша сплата, відповідно, у 2016 році — за 2015-й.
Суттєво скоротили розмір пільгової площі нерухомості, тобто тієї, яку не оподатковували. Тепер базу оподаткування об'єкта чи об'єктів житлової (для нежитлової таке полегшення не передбачено) нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності фізособи, можна зменшити:
— для квартири (квартир) незалежно від їх кількості — на 60 кв. м (до 01.01.15 р. — на
120 кв. м);
— для житлового будинку (будинків) незалежно від їх кількості — на 120 кв. м (раніше пільговими були 250 кв. м);
— для різних типів об'єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника і квартири, і будинку чи їх часток), — на 180 кв. м, тоді як раніше можна було не сплачувати в такому разі за 370 кв. м.
Сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшують базу оподаткування. Ці самі органи можуть встановлювати пільги з податку на нерухомість для фізосіб (щодо житла — виходячи з майнового стану та рівня доходів таких платників) чи юросіб, у т.ч. для зареєстрованих релігійних організацій.

 

Всі коментарі до змін у Податковому кодексі України знайдете у газеті "Все про бухгалтерський облік" № 3 за 2015 р.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 13.01.2015

Рубрики:

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу