«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Фермерське господарство купує корправа іншого підприємства: нюанси обліку

Кількість переглядів5664

Фермерське господарство купує корправа іншого підприємства: нюанси обліку

Наше фермерське господарство (далі - ФГ, господарство) - платник ФСП та суб'єкт спецрежиму із ПДВ. Плануємо придбати корпоративні права (далі - КП, корправа) іншого підприємства (ТОВ).
Чи можна нам це зробити та як відобразити таку операцію в бухгалтерському і ПДВшному обліку?

Відповідь

 

ВІДПОВІДЬ: Господарству не заборонено придбавати корправа іншого підприємства. Але тут важливо розглянути деякі правові аспекти вказаної операції, оскільки це визначить порядок її відображення у бухгалтерському та ПДВшному обліку.
Передусім з'ясуємо, що являють собою корправа. Тут стане у пригоді ч. 1. ст. 167 ГКУ, де чорним по білому написано: це права особи, частку якої визначають у статутному фонді організації, що включають правомочності на її участь в управлінні та отриманні дивідендів.
За своєю сутністю корправа, не маючи матеріальної форми, усе-таки є майновими. І як інше майно, їх можна купувати, продавати, дарувати та обмінювати, а також вносити до статутного капіталу іншого підприємства. Таке право для вас - не виняток. Адже згідно зі ст. 24 Закону про ФГ господарству дозволено на власний розсуд підбирати партнерів та вступати в договірні відносини з будь-якими юр- та фізособами, органами держвлади та місцевого самоврядування.
Придбати КП можна не лише в товариства, а й безпосередньо в його учасника - власника корправ, але з відома й згоди решти учасників, якщо інше не встановлено статутом (див. ч. 2 ст. 147 ЦКУ).
Та приймаючи рішення про викуп частки КП, зауважимо: якщо вартість чистих активів ТОВ стане меншою від визначеного законом мінімального розміру статутного капіталу, то його, на жаль, ліквідують (ч. 4 ст. 144 ЦКУ).
Придбаваючи корправа, сторони обов'язково мають укласти договір купівлі-продажу. У ньому необхідно зазначити:
- момент переходу права власності на корправа;
- порядок приймання та оплати КП;
- строки завершення юридичних процедур для виконання умов договору (проведення зборів учасників ТОВ, реєстрація змін до установчих документів тощо).
З'ясувавши основні нормативні та організаційні моменти, розглянемо окремі нюанси бухобліку та оподаткування ПДВ.

 

Бухоблік. Почнемо з того, що придбання КП іншого підприємства в обліку відображають як фінінвестицію. Для цього призначено рахунок 14 «Довгострокові фінансові інвестиції» (див. Інструкцію № 291).
Так, придбані фінінвестиції слід оцінювати й відображати в обліку за собівартістю. Остання складається із ціни їх придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних із придбанням (п. 4 П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції»).
ПДВ. Зауважимо, що операцію продажу КП за грошові кошти ПДВ не обкладають (пп. 196.1.1 ПКУ). А отже, у разі купівлі частки у статутному капіталі ТОВ господарству на податковий кредит - зась.
А зараз розглянемо ситуацію на конкретному прикладі.
Приклад. ФГ «Прогрес» придбає корпоративні права ТОВ «Зоря» відповідно до укладеної угоди на суму 100 тис. грн. В угоді визначено, що гроші господарство має сплатити на розрахунковий рахунок.
У бухобліку операцію придбання ФГ корправ слід відобразити таким чином (див. таблицю).
Таблиця

 № з/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума, грн
 ДтКт
 1 Придбано корправа ТОВ «Зоря» 143 685 100000
 2 Оплачено корправа ТОВ «Зоря» 685 311 100000

 

Вікторія МЕРВЕНЕЦЬКА,

доцент, КНЕУ, м. Київ


Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ - Податковий кодекс України.
2. ЦКУ - Цивільний кодекс України.
3. ГКУ - Господарський кодекс України.
4. Закон про ФГ - Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.03 р. № 973-IV.
5. Інструкція № 291 - Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291.

Виктория МЕРВЕНЕЦКАЯ
У відповіді враховано норми законодавства станом на 13.11.2014

Рубрики:

»  Сільське господарство

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу