«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Кредит в інвалюті погашено поручителем: особливості обліку

Кількість переглядів7153

Кредит в інвалюті погашено поручителем: особливості обліку
ТОВ на загальній системі оподаткування та платник ПДВ отримало в банку кредит в доларах на 3 роки. Банк нараховує відсотки (в валюті кредиту), які ми погашаємо кожен місяць. Згідно кредитного договору засновник-фізособа є фінансовим поручителем по даному кредиту. На даний момент товариство не може погасити заборгованість по кредиту у зв'язку з фінансовим становищем, тому засновник сплачує зобов'язання товариства перед банком за свій рахунок шляхом перерахування з особистого депозитного рахунку в доларах на рахунок банка-кредитора.
Як правильно провести таку операцію в бухгалтерському та податковому обліку?
Відповідь

Розповімо про все детально.

Податок на прибуток. Інколи доводиться чути, що з точки зору податково-прибуткового обліку погашення поручителем кредиту та відсотків за ним за договором поруки можна розцінювати як отримання поворотної фіндопомоги. Утім, переконані, насправді це не так. Оскільки така операція не підпадає під визначення з пп. 14.1.257 Податкового кодексу України (далі - ПКУ). За ним поворотна фіндопомога - сума коштів, які надійшли платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковими до повернення.

Договір поруки не передбачає надання коштів у користування (ст. 553 Цивільного кодексу України, далі - ЦКУ). Та й фактично при погашенні поручителем інвалютного кредиту та відсотків за ним коштів підприємству ніхто не передає. Отож, на наш погляд,  поворотною фіндопомогою тут і не пахне. Раніше підтримували такий підхід і податківці (див. консультацію у «Віснику податкової служби України» № 22 за 2009 рік, стор. 13). Само собою зрозуміло, що немає тут ознак і безповоротної фіндопомоги чи якихось інших доходів. Адже до поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечені порукою, перейшли всі права кредитора в зобов'язанні (ч. 2 ст. 556 ЦКУ). Тобто позичальник (себто ваше підприємство) усе ж таки має повернути поручителю (у цьому разі фізособі-засновнику) борг.

Зважаючи на все сказане, можна зробити висновок, що сам факт погашення інвалютного кредиту та відсотків за ним поручителем ніяк не позначиться на податково-прибутковому обліку вашого підприємства.

Урахуйте: по ідеї, у вашому випадку за заборгованістю перед поручителем потрібно продовжувати розраховувати курсові різниці, адже ця операція виражена в інвалюті і, по суті, є монетарною статтею (п. 4 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», пп. 153.1.3 ПКУ).

ПДВ. Погашення кредиту та відсотків за ним поручителем жодним чином не впливає на облік із ПДВ. Позаяк ця операція не потрапляє під операції постачання товарів (послуг). 

Бухоблік. При погашенні поручителем інвалютного кредиту та відсотків, гадаємо, потрібно зробити такі проводки:

- Дт 602 Кт 685 - на основну суму інвалютного кредиту (розраховують за курсом НБУ на дату погашення поручителем заборгованості за кредитом);

- Дт 684 Кт 685 - на суму нарахованих банком відсотків (суму визначають за курсом НБУ на дату погашення поручителем заборгованості за відсотками).

При цьому на дату погашення поручителем кредиту рахують курсові різниці.

У подальшому при погашенні вашим підприємством поручителю заборгованості потрібно буде зробити проводку Дт 685 Кт 301, 311.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 11.09.2014

Рубрики:

»  Податок на прибуток

»  ПДВ

»  Бухоблік

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу