«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Безоплатне передання обладнання: податковий облік

Кількість переглядів10440

БЕЗОПЛАТНЕ ПЕРЕДАННЯ ОБЛАДНАННЯ: ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК
Як у податковому обліку відобразиться передання нашим ТОВ обладнання школі-інтернату на безоплатній основі? Що зміниться, якщо подарунок буде надано в грошовому еквіваленті?
Відповідь

Якщо безоплатно передається обладнання, спеціально придбане із цією метою.

Уважаємо, у вас не виникає податкових доходів і податкових витрат.

А от зобов'язання з ПДВ при переданні спортобладнання потрібно буде нарахувати (якщо при його придбанні було відображено податковий кредит).

Почнемо з думки контролерів із цього приводу. Безоплатне передання товару в податковому обліку підпадає під поняття продажу (реалізації) товарів (пп. 14.1.202 Податкового кодексу України, далі - ПКУ). На цьому вони будують свої роз'яснення (зокрема, в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПСУ від 05.07.12 р. № 581), де наполягають на необхідності включення вартості переданих товарів до доходів у розмірі звичайної ціни. Однак податківці вочевидь ігнорують п. 135.4 ПКУ, який говорить, що доходи визнаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, яка у вашому випадку дорівнює нулю (додатковою опорою вам у цьому питанні стануть пп. 14.1.84 ПКУ та п. 5 П(С)БО 15 «Дохід»). Крім того, доходи визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують їхнє одержання, а при безоплатному переданні про це й мови бути не може. До того ж норми, яка б вимагала у вашому випадку включати до доходу звичайну вартість безоплатно переданого товару, у ПКУ немає.

У свою чергу, підприємство не матиме і податкових витрат від згаданої вище операції. Адже передання не спрямовано на одержання доходу. Тобто не є госпдіяльністю (пп.пп. 14.1.27, 14.1.36 ПКУ).

Також зауважимо, що така операція вписується в поняття «постачання товарів» для нарахування податкових зобов'язань з ПДВ (пп. 14.1.191 і п. 185.1 ПКУ). Однак оновлений варіант п. 188.1 ПКУ не прив'язує базу обкладення ПДВ до звичайної ціни товару (якщо не здійснюються контрольовані операції), а тому у вас вона фактично дорівнює нулю. Хоча фіскали при безоплатному переданні товарів вимагають для визначення бази ПДВ абстрактного порівняння звичайної ціни з фактичною ціною товару (яка в нашому випадку дорівнює нулю). Тобто, по суті, вони пропонують визначити базу оподаткування в розмірі звичайної ціни (відповідь із ЗІР, підкатегорія 101.02). Але така вимога не підтверджується жодною прямою нормою законодавства. Однак податкові ризики реально існують.

А от якщо при придбанні активу ви відображали податковий кредит із ПДВ, оскільки планували використовувати обладнання в оподатковуваних операціях господарської діяльності, то доведеться нараховувати податкове зобов'язання на підставі пп. «г» п. 198.5 ПКУ. Адже обладнання вами використовується в негосподарській діяльності. А отже, на дату передання цих активів ви повинні нарахувати собі податкове зобов'язання. База оподатковування обчислюється, виходячи з вимог п. 189.1 ПКУ.

Якщо ви надаєте подарунок коштами.

На жаль, кошти, які ви перераховуєте як подарунок, не знайдуть свого відображення у витратах підприємства, тому що такий перерахунок не пов'язаний з господарською діяльністю підприємства. Звісно, про дохідну частину декларації з податку на прибуток також не йдеться. Ця операція в податковому змісті буде трактуватися як надання безповоротної фіндопомоги, яка не відображається у платника податків надавача (пп. пп. 14.1.27 ПКУ, 14.1.36 ПКУ).

Якщо одержувача у податковому обліку включено до реєстру неприбуткових організацій.

У такому випадку спрацьовують усі зазначені вище тези.

Крім того, підприємство одержує право включити до податкових витрат перераховані суми коштів або вартість безоплатно переданого обладнання в розмірі, який не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (з відображенням у рядку 06.4.1 додатка ІВ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міндоходів України від 30.12.13 р. № 872). Це сказано в пп. «а» пп. 138.10.6 ПКУ.

Документальне оформлення.

У вашому випадку доцільно одержати лист від школи-інтернату із проханням про придбання для них такого обладнання з метою використання в їх статутній діяльності (або перерахування коштів для придбання такого обладнання), укласти договір дарування і одержати копію висновку про включення установи до реєстру неприбуткових установ та організацій із присвоєнням ознаки неприбутковості (за його наявності).

У відповіді враховано норми законодавства станом на 18.04.2014

Рубрики:

»  Неприбуткові організації

»  ПДВ

»  Податок на прибуток

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу