«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Товарна фіндопомога: касові обмеження відсутні

Кількість переглядів7600

ТОВАРНА ФІНДОПОМОГА: КАСОВІ ОБМЕЖЕННЯ ВІДСУТНІ
Засновник підприємства вніс у касу поворотну фінансову допомогу в сумі 58500 грн. Підкажіть, будь ласка, чи можна повертати кошти в сумі більше 10 тис. грн в день? Чи дозволено перерахувати суму заборгованості на картковий рахунок засновника? Чи можна взяти в засновника нову фіндопомогу та в цей самий день віддати борг по старій?
Відповідь

По-перше, слід згадати постанову Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.13 р. № 210 (далі - постанова № 210). Так, гранична сума розрахунків готівкою в один день для:

- підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня встановлена на рівні 10 тис. грн;

- фізособи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) зафіксована в розмірі 150 тис. грн;

- фізосіб між собою за договорами купівлі-продажу, що підлягають нотаріальному посвідченню, прописана в сумі 150 тис. грн.

Фахівці НБУ у своєму листі від 08.11.13 р. № 11-117/21669 (текст та редакційний коментар читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 109 за 2013 р., стор. 29) роз'яснили: вимоги, установлені Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 та постановою № 210 стосуються розрахунків за товари (роботи, послуги).

При цьому для визначення товару вони пропонують користуватися терміном із ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.01 р. № 2210-III. Нагадаємо його: «Товар - це будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права (зокрема цінні папери)». Далі більше - госпдіяльністю фірми є діяльність у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ст. 3 Господарського кодексу України).

Тепер хочеться нагадати тлумачення поворотної фінансової допомоги: сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення (пп. 14.1.257 Податкового кодексу України).

Як бачите, для того, щоб почало працювати 150-тисячне готівкове обмеження за участі фізособи, призначення платежу має бути пов'язане з наданням платних робіт чи послуг або ж реалізацією продукції, чого при поворотній фіндопомозі немає. Про обмеження у 10 тис. грн у Вашій ситуації взагалі не йдеться - воно працює лише в ситуації, коли готівка ходить між підприємствами або приватними підприємцями.

Таким чином, повертати засновнику поворотну фіндопомогу з каси фірми готівкою дозволено в необмеженій сумі. Також не заборонено перераховувати суму заборгованості за поворотною фіндопомогою на картковий рахунок засновника (без обмеження по розміру платежу). 

Що стосується використання поворотної фіндопомоги, то чинним законодавством воно не лімітоване. Тож, підприємство має право направити отримані кошти на будь-які господарські потреби, у т.ч. на погашення заборгованості за попередньо отриманою поворотною фіндопомогою.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 09.04.2014

Рубрики:

»  РРО, каса, розрахунки

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу