«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Частину основного засобу не використовують: чи можна визнавати пов'язані витрати?

Кількість переглядів4769

ЧАСТИНУ ОСНОВНОГО ЗАСОБУ НЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬ: ЧИ МОЖНА ВИЗНАВАТИ ПОВ'ЯЗАНІ ВИТРАТИ?
Наше підприємство (має статус ринку) орендує земельну ділянку. На ній розміщено торговельні ряди й кіоски. Усі кіоски здати в оренду нам не вдається. При цьому контролери наполягають не визнавати податкові витрати, пов'язані з не зданими в оренду місцями в частині плати за оренду землі й амортизації кіосків, торговельних рядів. Чи зобов'язані ми так вчинити?
Відповідь

Ми вважаємо, що ваше підприємство повинно визнавати витрати, пов'язані з орендою земельної ділянки, у повному обсязі. Адже на цій земельній ділянці ваше підприємство провадить господарську діяльність, яка надає право включати витрати на оплату оренди землі до податкових (пп.пп. 14.1.27, 14.1.36 Податкового кодексу України, далі - ПКУ). При цьому розподіл і визнання орендних витрат пропорційно до частини земельної ділянки, яку використовують для господарських цілей, не передбачено законодавством. 

Також ми переконані: ви маєте право й надалі амортизувати витрати на виготовлення (придбання) основних засобів (далі - ОЗ), які тимчасово не здані в оренду, але не виведені з експлуатації.

Розглянемо окремо право амортизувати витрати на виготовлення (придбання) двох видів основних засобів: торговельних рядів і не зданих в оренду кіосків.

1) Торговельні ряди. Ваше підприємство має право амортизувати витрати на їх виготовлення (придбання), тому що використовує їх з метою одержання доходу. Адже покупець, щоб скористатися кіосками (зданими чи не зданими в оренду), використовує й торговельні ряди.

2) Кіоски, які не здані в оренду. Уважаємо, що ваше підприємство може амортизувати витрати на їх виготовлення (придбання), тому що ПКУ не обмежує право на нарахування амортизації щодо таких необоротних активів. Крім того, тимчасовий простій ОЗ не змінює їх господарського призначення й не робить їх «автоматично» невиробничими ОЗ, які не амортизують (п. 144.3 ПКУ).

Крім того, пп. 145.1.2 ПКУ говорить, що амортизацію припиняють нараховувати тільки на період виведення ОЗ із експлуатації. У вашій ситуації цього не відбувається. 

При цьому податківці проти амортизації ОЗ, які простоюють. Зокрема, у підкатегорії 102.09.01 Єдиної бази податкових знань вони зазначили, що якщо об'єкти ОЗ не використовують у госпдіяльності, то платник податків повинен вивести їх з експлуатації та зупинити нарахування амортизації на них. Однак чинне законодавство не вимагає виводити з експлуатації ОЗ, які тимчасово простоюють.

Також судді не розділяють позицію податківців. Про це свідчать, зокрема, постанова Львівського окружного адмінсуду від 27.09.13 р. у справі № 813/7285/13-а і ухвала Київського апеляційного адмінсуду від 11.12.12 г. у справі № 2а-3813/12/1070.

Докладніше читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 23 за 2014 р., на стор. 42.

Припускаємо, що податківці все-таки наполягатимуть на фіскальному «безвитратному» варіанті. Тоді, аби включити витрати на оплату оренди землі, на якій розміщено не здані у звітному періоді в оренду приміщення, і амортизаційні відрахування на ці основні засоби до податкових витрат, радимо все-таки здати в оренду ці приміщення принаймні на декілька днів (краще фізособі), щоб одержати пов'язаний з витратами дохід. Тоді згідно з п. 138.4 ПКУ визнаєте свої витрати в загальному порядку.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 07.04.2014

Рубрики:

»  Бухоблік

»  Податок на прибуток

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу