«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Строк «вексельної давності» минув: податкові наслідки для векселедавця

Кількість переглядів6148

СТРОК «ВЕКСЕЛЬНОЇ ДАВНОСТІ» МИНУВ: ПОДАТКОВІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ВЕКСЕЛЕДАВЦЯ
У нашого підприємства значиться виданий 03.11.09 р. простий вексель із датою платежу «за пред'явленням». Чи зобов'язані ми донарахувати собі дохід у листопаді 2013 р. після закінчення 4-річного строку, або можемо зробити оплату за ним у 2014 р. (наразі ведуться переговори з першим власником)?
Відповідь

Щодо векселя, виданого строком «за пред'явленням», власнику приділяється для пред'явлення векселя до платежу один рік від дати його складання (хоча трасант може скоротити цей строк чи обумовити більш тривалий) (ст.ст. 34, 77 Уніфікованого закону про переказні а прості векселі). Тому строк давності почне перебіг тільки після закінчення такого річного строку й, відповідно, мине через 4 роки після складання векселя, тобто у вашому випадку - у 2013 році (з урахуванням того, що вексель складено 03.11.09 р.).

Відповідно, якщо відкинути термінологічну нестиковку термінів «строк позовної давності» і «строк давності щодо вексельного зобов'язання», на дату закінчення останнього підприємство-векселедавець зобов'язано відобразити інший податковий дохід на підставі пп. 14.1.257 і пп. 135.5.4 Податкового кодексу України (далі - ПКУ). У бухобліку також визнають дохід (Дт 51 621 Кт 717).

Що стосується оплати векселя після закінчення вексельної давності, то, ураховуючи позицію Верховного Суду України, це навряд чи можливо. Так, у п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про деякі питання практики розгляду спорів, пов'язаних з обігом векселів» від 08.06.07 р. № 5 зазначено: «Встановлені ст. 70 Уніфікованого закону строки для пред'явлення позовних вимог за векселем є присічними, вони не можуть бути змінені за угодою сторін і не підлягають зупиненню або відновленню. Суд застосовує ці строки незалежно від заяви сторони. Після їх закінчення припиняється дія матеріального права вимоги платежу від зобов'язаних за векселем осіб (виділено нами. - Прим. ред.)». Детальніше цю тезу ми коментували в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 49 за 2010 рік, стор. 10.

 

У відповіді враховано норми законодавства станом на 19.03.2014

Рубрики:

»  Цінні папери

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу