«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Одержання знижки на товар: наслідки в обліку покупця

Кількість переглядів17350

ОДЕРЖАННЯ ЗНИЖКИ НА ТОВАР: НАСЛІДКИ В ОБЛІКУ ПОКУПЦЯ
Наше підприємство (платник податку на прибуток і ПДВ) за договором постачання придбало товар у постачальника (платник податку на прибуток і ПДВ). Через деякий час ми одержали від останнього акт зміни ціни за раніше придбаним товаром. Відповідно до нього постачальник надав нам знижку на раніше придбаний товар. Підкажіть, будь ласка, як нам показати в бухгалтерському та податковому обліку одержання знижки від постачальника?
Відповідь

Розповімо про все по черзі.

Податок на прибуток. При отриманні знижки від постачальника ваше підприємство мусить відкоригувати податкову собівартість придбаних товарів на суму такої знижки. Підстава - п. 140.2 Податкового кодексу України (далі - ПКУ). Останній, нагадаємо, говорить: якщо після продажу товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їхньої вартості, то, зокрема,  платник податку - покупець повинен здійснити відповідний перерахунок доходів чи витрат у звітному періоді, в якому відбулася така зміна.

У Податковій декларації з податку на прибуток підприємства, форму якої затверджено наказом Міндоходів України від 30.12.13 р. № 872, зменшення податкових витрат у частині собівартості товару показують у рядку 06.4.28 додатка ІВ до деки. Туди заносять суму, на яку потрібно зменшити податкові витрати в частині собівартості придбаного товару внаслідок отримання знижки від постачальника зі знаком «мінус».

Зверніть увагу: на думку податківців, якщо перегляд ціни відбувся в тому самому звітному періоді, у якому товари було придбано, то жодних коригувань робити не потрібно. Тобто в такому разі покупець (ваше підприємство) повинен сформувати податкову собівартість придбаного товару уже з урахування отриманої знижки. Про це контролери повідомляли в категорії 102.08 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу, який розміщено на офіційному порталі Міндоходів України (www.zir.minrd.gov.ua).

ПДВ. У звітному (податковому) періоді оформлення акта зміни ціни раніше проданого товару постачальник повинен виписати розрахунок коригування до раніше виписаної податкової накладної (див. пп. 192.1.1 ПКУ). Обидва ці документи постачальник мусить передати вашому підприємству. На підставі останніх ваше підприємство повинно зменшити суму податкового кредиту за пп. 192.1.1 ПКУ.

У Податковій декларації з податку на додану вартість, форму якої затверджено наказом Міндоходів від 13.11.13 р. № 678, відповідні коригування відображають у рядку 16.1. При цьому слід заповнити розділ II «Коригування податкового кредиту» додатка Д1 до ПДВшної деки.

У бухобліку при одержанні знижки від постачальника, що підтверджуватиме акт зміни ціни раніше проданого товару, первісну вартість товарів та вхідний ПДВ необхідно зменшити. Але коригування слід проводити тільки за тими товарами, які ще є на балансі, тобто знаходяться на складі або в торговельній залі. Мовою бухпроводок це виглядатиме так: Дт 28 «Товари» Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» (методом «червоне сторно») та Дт 641 «Розрахунки за податками» Кт 631 (методом «червоне сторно»).

А от за товарами, що вже встигли продати, коригувати в бухобліку первісну вартість таких товарів на суму отриманої від постачальника знижки, на наш погляд, некоректно. Гадаємо, у такому разі логічно на суму знижки визнати бухдоход. Тобто доцільно відкоригувати розрахунки з постачальником у кореспонденції із субрахунком 719 «Інші доходи від операційної діяльності» (Дт 631 Кт 719). 

У відповіді враховано норми законодавства станом на 14.03.2014

Рубрики:

»  Бухоблік

»  ПДВ

»  Податок на прибуток

»  Торгівля

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу