«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Безоплатна роздача товарів у рекламних цілях

Кількість переглядів9068

БЕЗОПЛАТНА РОЗДАЧА ТОВАРІВ У РЕКЛАМНИХ ЦІЛЯХ
Наше підприємство займається імпортом кормових домішок. Для залучення нових покупців ми надаємо безкоштовні зразки товару для ознайомлення клієнта з препаратом. Які на нас очікують наслідки в податковому обліку?
Відповідь

Безоплатне передання товару в рекламних цілях в податковому обліку підпадатиме під поняття продажу (реалізації) товарів (пп. 14.1.202 Податкового кодексу України, далі - ПКУ). Це головний стовп, на якому будують свої роз'яснення податківці (зокрема, в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПСУ від 05.07.12 р. № 581), які наполягають на необхідності включення вартості переданих товарів до доходів у розмірі звичайної ціни. Однак вони вперто не хочуть бачити п. 135.4 ПКУ, який говорить про те, що доходи визнаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, яка в вашому випадку дорівнює нулю (додатковою опорою вам у цьому питанні стануть пп. 14.1.84 ПКУ та п. 5 П(С)БО 15 «Дохід»). Норми, яка б вимагала у вашому випадку включати до доходу звичайну вартість безоплатно переданого товару, у ПКУ немає.

У свою чергу, якщо дані зразки товарів роздано суто в рекламних цілях, то ви маєте повне право обліковувати їх вартість у витратах на збут як витрати, пов'язані з вашою господарською діяльністю (пп. 14.1.36, абз. «г» пп. 138.10.3 та пп. 140.1.5 ПКУ). На щастя, до подібного висновку приходять і контролери у відповіді з Єдиної бази податкових знань (далі - ЄБПЗ, підкатегорія 102.07.20).

Також зазначимо, така операція вписується до поняття «постачання товарів» для нарахування податкових зобов'язань з ПДВ (пп. 14.1.191 та п. 185.1 ПКУ). Однак оновлений варіант п. 188.1 ПКУ не прив'язує базу обкладення ПДВ до звичайної ціни товару (якщо не здійснюються контрольовані операції), а тому у вас вона де-факто дорівнюватиме нулю. Хоч фіскали при безоплатному переданні товарів вимагають для визначення бази ПДВ абстрактного порівняння звичайної ціни з фактичною ціною товару (яка в нашому випадку дорівнює нулю). Тобто, по суті, вони пропонують визначити базу оподаткування у розмірі звичайної ціни (відповідь з ЄБПЗ, підкатегорія 101.02). Але така вимога не підтверджується жодною прямою нормою законодавства. Проте податкові ризики справді існують.

Нараховувати податкове зобов'язання за п. 198.5 ПКУ також не потрібно, бо у Вас відсутня негосподарська діяльність, про що сказано вище.

Слід мати на увазі, що вам необхідно буде документально підтвердити, що така роздача здійснюється виключно в рекламних цілях. Для цього може бути видано відповідний наказ по підприємству, сформовано кошторис таких витрат тощо (докладніше читайте наш матеріал у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 57 за 2011 р., стор. 53).

У відповіді враховано норми законодавства станом на 11.03.2014

Рубрики:

»  ПДВ

»  Податок на прибуток

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу