«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Понаднормові суми добових: оподаткування і звітність

Кількість переглядів9124

ПОНАДНОРМОВІ СУМИ ДОБОВИХ: ОПОДАТКУВАННЯ І ЗВІТНІСТЬ
Підприємство нарахувало і виплатило працівнику, що перебуває у відрядженні, добові у сумі понад норму, зазначену в ПКУ. Як правильно нарахувати податок на доходи та єдиний внесок на суму перевищення добових? Чи будуть штрафні санкції і пеня? Як це відобразити у звітності?
Відповідь

Податок на доходи

На понаднормові суми добових (у Вашому випадку суму, що перевищує 229,40 грн) слід нарахувати та утримати податок на доходи за ставкою 15% (17%) (п. «а» пп.170.9.1 Податкового кодексу України, далі - ПКУ). Окрім цього, сума перевищення не включатиметься до складу податкових витрат. Причому потрібно враховувати, що сума перевищення з метою обкладення податком на доходи має збільшуватися на коефіцієнт, передбачений п. 164.5 ПКУ: 1,176471 - якщо застосовується ставка 15%; 1,204819 - для ставки 17%.

Утримують податок на доходи за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) працівника за відповідний місяць. У разі недостатності суми доходу - за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців до повної сплати суми податку на доходи (пп. 170.9.1 ПКУ).

Наприклад:

Працівник у жовтні та листопаді 2013 р. був по одному дню у відрядженні в межах України. За ці дні йому виплатили добові по 240 грн на день.

До податкових витрат можна включити тільки по 229,40 грн за кожен день відрядження. Сума перевищення - 10,60 грн (240 - 229,40) обкладається податком на доходи за ставкою 15% (п. 167.1 ПКУ).

Сума податку на доходи за жовтень та листопад 2013 року становитиме 3,74 грн (10,60 грн х 1,176471 х 15 %  = 1,87 грн; 1,87 грн  х 2 міс. = 3,74 грн).

Штраф

Виконуючи функції податкового агента (ст. 162 ПКУ), Ви несете відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку на доходи до відповідного бюджету (пп. 168.4.7 ПКУ).

До податкового агента за ненарахування, неутримання та несплату (неперерахування) податку орган доходів і зборів застосовує штраф, передбачений п. 127.1 ПКУ, зокрема в розмірі 25% суми податку, що підлягала нарахуванню та сплаті до бюджету за жовтень і листопад 2013 року. Про застосування до платника податків фінсанкцій орган доходів і зборів повинен повідомити надісланим (врученим) податковим повідомленням-рішенням (п. 116.1 ПКУ). В останньому контролери й повідомляють суму штрафної санкції.

Однак перелічені в п. 127.1 ПКУ штрафи не застосовуються, якщо ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи виявляється податковим агентом самостійно при перерахунку податку, згідно з п. 169.4 ПКУ, та виправляється в наступних податкових періодах протягом звітного року (абз. 5 п. 127.1 ПКУ).

Пеня

Пеню нараховують у день настання строку погашення податкового зобов'язання, зокрема, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь фізосіб (пп. 129.1.3 ПКУ). Нараховують її з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ (наразі це 6,5%), діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь фізосіб (п. 129.4 ПКУ). Закінчують нарахування пені в день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (пп. 129.3.1 ПКУ).

За результатами здійснених розрахунків треба заповнити та подати до органів доходів і зборів звіт за формою № 1ДФ. Якщо строк* квартального звітування минув, подають уточнюючий розрахунок, якщо ні - новий звітний. Усі подробиці та наслідки виправлення помилки у формі № 1 ДФ плюс приклад заповнення цієї форми в такому разі - у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 117-118 за 2013 р. на стор. 106-107.

Єдиний внесок

 Витрати на відрядження, а саме добові (у повному обсязі), вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення належать до тих видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок (п. 6 р. І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ  від 22.12.10 р. № 1170). Тому і єдиний внесок у Вашому випадку не нараховують.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 26.02.2014

Рубрики:

»  Відрядження

»  Звітність (статистична, фінансова та податкова)

»  Податок з доходів фізосіб

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу