«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Алкогольно-табачные штрафы: сейчас в течение 1095 дней, раньше – до года

Кількість переглядів4985

АЛКОГОЛЬНО-ТАБАЧНЫЕ ШТРАФЫ: СЕЙЧАС В ТЕЧЕНИЕ 1095 ДНЕЙ, РАНЬШЕ – ДО ГОДА
Чи діє строк давності для застосування штрафів за Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР (далі – Закон № 481)?
Відповідь

Строки для притягнення до відповідальності на підставі Закону № 481 становлять 1095 днів. Пояснимо детальніше.

Частиною 2 ст. 17 Закону № 481 передбачено застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій за порушення вимог щодо виробництва й торгівлі спиртами, алкогольними напоями та тютюновими виробами. Такими порушеннями, зокрема, визнають:

- оптову (включаючи імпорт та експорт) і роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій;

- роздрібну торгівлю алкоголем через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії;

- оптову або роздрібну торгівлю алконапоями за цінами нижче від установлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої;

- роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами вище за максимальні роздрібні ціни, установлені виробниками або імпортерами таких виробів.

Раніше беззаперечним було визнавати штрафи, установлені ст. 17 Закону № 481, адміністративно-господарськими санкціями. Останні згідно з ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) застосовують до суб'єктів господарювання за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Саме на такій природі алкотютюнових стягнень наголошувалося, наприклад, у Висновках Верховного Суду України, викладених у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, за 2010 - 2011 рр. (поширені листом ВСУ від 01.05.12 р.).

До того ж, пам’ятайте, адміністративно-господарські санкції можуть застосувати до суб'єкта господарювання протягом шести місяців із дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік із дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, окрім випадків, передбачених законом (ч. 1 ст. 250 ГКУ). Пропуск указаних строків призводить до успішного оскарження в суді підприємством чи фізособою-підприємцем накладених на нього штрафів.

Але чому ж тоді на початку ми сказали про строк у 1095 днів? Та все тому, що тепер у ГКУ оселилася норма ч. 2 ст. 250. Вона передбачає: ця стаття не діє стосовно штрафних санкцій, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України (далі – ПКУ) та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи. Зазирнувши до ч. 1 ст. 16 Закону № 481, з’ясуємо: контроль за дотриманням його норм здійснюють органи, що видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Ліцензування виробництва й оптової торгівлі спиртом, а також виробництва, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами належить до функцій органів державної податкової служби (пп. 191.1.9 ПКУ). Тому саме податківці повинні здійснювати контроль за дотриманням норм Закону № 481. І через це ж встановлені ст. 250 ГКУ строки давності не можна застосовувати щодо штрафів, визначених Законом № 481.

Отже, слід звертатися до ПКУ. Його п. 114.1 передбачає: граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначених ст. 102 цього Кодексу. Ось і виходять ті самі 1095 днів.

Викладену вище думку непрямо, але впевнено підтверджує лист НБУ від 09.03.11 р. № 11-117/982-3354. У ньому читаємо: за касові порушення податківці штрафуватимуть протягом строку, визначеного ст. 102 ПКУ. Адже розрахункові операції, як і дотримання Закону № 481, перебувають під контролем саме податкових органів. Коли ж запрацювало правило про 1095 днів для алкотютюнових штрафів? На нашу думку, це сталося 12.08.12 р., коли набрав чинність пп. 191.1.9 ПКУ. До зазначеної дати органи алкогольно-тютюнового ліцензування визначали не ПКУ чи закони, а постанови КМУ.

Так, скажімо, ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами видавав Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби (п. 5 Положення про порядок видачі ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою КМУ від 31.03.99 р. № 500). Ліцензії на право імпорту, експорту алкогольних напоїв та тютюнових виробів видавало Мінекономрозвитку, а на право роздрібної торгівлі – уповноважені на те Мінекономрозвитку органи у районах, районах у містах Києві та Севастополі, а у містах обласного підпорядкування – виконкоми міських рад за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності за погодженням з територіальними управліннями Мінфіну (п.п. 5, 26 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою КМУ від 13.05.96 р. № 493).

Зауважимо: указані норми кабмінівських нормативів досі не скасовано, і через це може виникнути плутанина. Однак пам’ятайте, що норми ПКУ мають вищу юридичну силу, порівняно з нормативними актами КМУ. Тому з 12.08.12 р. у питаннях визначення органів алкогольно-тютюнового ліцензування повинен застосовуватися пп. 191.1.9 ПКУ.

Оскільки до цієї дати органом ліцензування імпорту, експорту та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами були підрозділи Мінекономрозвитку та уповноважені ним органи, то до штрафів, встановлених ст. 17 Закону № 481, застосовували строки давності, визначені ч. 1 ст. 250 ГКУ. Тепер же слід орієнтуватися на ст. 102 ПКУ.

 

Олексій РОМАНОВ,

керуючий партнер юридичної фірми «ПАЛІТРА», м. Харків

У відповіді враховано норми законодавства станом на 26.04.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу