«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Запит податкової: можна відповідати, але документи не давати

Кількість переглядів36228

ЗАПИТ ПОДАТКОВОЇ: МОЖНА ВІДПОВІДАТИ, АЛЕ ДОКУМЕНТИ НЕ ДАВАТИ
На підприємство від податківців надійшов запит. У ньому, посилаючись лише на пп. пп. 16.1.5, 20.1.6 Податкового кодексу України, вимагають терміново надати купу різних документів, які підтверджують наші відносини з певним контрагентом. Чи правомірний такий запит? Як на нього відреагувати?
Відповідь

На нашу думку, ви маєте право взагалі не відповідати на такий запит. Однак, щоб запобігти позаплановій перевірці, доцільно на такий запит надати письмову відповідь. У ній, з посиланням на належні норми, відмовити в наданні інформації та копій документів.

Згідно з пп. 20.1.6 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) органи державної податкової служби (далі — ДПС) справді мають право отримувати безоплатно від платників інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності)) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників. Але все це лише в порядку та на підставах, визначених ПКУ.

Відразу зауважимо, що вимагати у запиті оригінали документів податківці не мають права. Як каже п. 85.1 ПКУ, витребувати документи від платника у випадках, не передбачених ПКУ, заборонено.

Оригінали документів про фінансову-господарську діяльність платник повинен подати:

1) після початку перевірки, якщо ці документи перевіряють або вони хоч якось пов’язані з предметом перевірки. Їх потрібно подати у повному обсязі (п. 85.2 ПКУ);

2) при вилученні документів у випадках, передбачених кримінальним процесуальним законодавством та за рішенням суду (п. п. 20.1.40, 85.5 ПКУ).

Інші випадки надання оригіналів документів ПКУ не відомі.

Пункт 16.1.5 ПКУ, на який посилається орган ДПС, зобов’язує платника подавати документи (а не їх копії!), пов’язані з обчисленням та сплатою податків та зборів у випадках, визначених законодавством, на належним чином оформлену письмову вимогу контролерів. У ній мають бути наведені підстави для такого надання.

Якщо будь-яка з перелічених підстав для надання оригіналів документів у вашому випадку відсутня, то орган ДПС не має права їх вимагати.

Надалі розглянемо механізм надання лише копій документів, засвідчених підписом платника або його посадовою особою та скріплених печаткою (за наявності), як наказує п. 20.1.6 ПКУ.

Підстави і процедуру надання запитів органами ДПС про подання інформації та її документальне підтвердження визначено п. 73.3 ПКУ, а також Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою КМУ від 27.12.10 р. № 1245.

Такий письмовий запит можливий за наявності однієї з підстав (абз. 3 п. 73.3 ПКУ):

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти,які свідчать пропорушення платником податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником;

4) щодо платника подано скаргу про ненадання ним податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених ПКУ.

Запит на надання інформації та її документального підтвердження повинен бути підписаний керівником (його заступником) органу ДПС і містити:

— посилання на норми закону, які надають податківцям право на отримання інформації;

— підстави для надіслання запиту;

— перелік інформації, яка запитується;

— перелік документів, що її підтверджують (за потреби).

За деяких умов платник звільняється від обов’язку відповідати на запит податкової. Право ігнорувати прохання податківців платник отримає, якщо запит складено з порушенням вимог (абз. 5 п. 73.3 ПКУ). У вашому письмовому запиті органа ДПС не зазначено жодної законної підстави для його надання з перелічених в абз. 3 п. 73.3 ПКУ. Тому ви звільнені від обов’язку відповідати на такий запит.

Крім того, запит податківців вважають врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику або його посадовій особі. Якщо ці вимоги не виконано, його взагалі можна вважати неврученим і, відповідно, проігнорувати його.

Оскільки податківці вимагають копії документів, що підтверджують взаємовідносини з контрагентом, припускаємо, підставою для його надсилання виступає зустрічна звірка. Порядок проведення зустрічних звірок закріплено в п. 73.5 ПКУ, і він має певні особливості1. Оскільки посилання на даний пункт у запиті відсутнє, то немає законних підстав на нього відповідати.

1 З ними можна ознайомитися у Методичних рекомендаціях щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПАУ від 22.04.11 р. № 236. Коментар до них читайте у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 68 за 2011 р., стор. 51.

 

Слід завважити: якщо за наслідками перевірок інших платників або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, вони починають документальну позапланову виїзну перевірку. Але лише тоді, коли платник не надасть пояснення та їх документальні підтвердження протягом десяти робочих днів із дня отримання запиту (п. 78.1.1 ПКУ).

Крім того, відповідно до п. 121.1 ПКУ ненадання контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ, тягне за собою штраф у розмірі 510 грн, а за повторне протягом року порушення — 1020 грн.

Загальний строк для відповіді на запит становить один місяць (абз. 5 п. 73.3 ПКУ). Однак, аби не дати привід податківцям ініціювати позапланову виїзну перевірку та застосувати штраф, все-таки доцільно відреагувати на запит протягом десяти робочих днів із дня його отримання.

Таким чином, у вас два варіанта:

1) не відповідати на запит податківців взагалі, оскільки він не містить конкретної підстави для його надсилання. Негативним наслідком цього може бути перевірка та/або штраф. Однак наказ про перевірку та рішення про штраф можна оскаржити до суду;

2) відповісти на запит органу ДПС упродовж десяти робочих днів із дати отримання. У відповіді слід зазначити, що платник не має законних підстав для задоволення вимоги щодо надання пояснень та документів, однак не має на меті перешкоджати органу ДПС у виконанні ним своїх функцій і жодним чином не відмовляється від надання інформації. Але наголошуйте на тому, що надання такої інформації та копій документів можливе лише на підставі та в порядку, установлених ПКУ2.

2Зразок такої відповіді шукайте у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 17—18 за 2013 р., стор. 18.

Олексій РОМАНОВ, керуючий партнер юридичної фірми «ПАЛІТРА»,

м. Харків

У відповіді враховано норми законодавства станом на 17.04.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу