«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Отримали акт перевірки? заперечуйте правильно!

Кількість переглядів58600

ОТРИМАЛИ АКТ ПЕРЕВІРКИ? ЗАПЕРЕЧУЙТЕ ПРАВИЛЬНО!
На нашому підприємстві відбулася документальна виїзна податкова перевірка. Однак з її висновками ми не згодні. Який порядок надання заперечень до акта податкової перевірки? Просимо також надрукувати зразок таких заперечень.
Відповідь

Відразу зазначимо, що подання письмових заперечень до актів перевірок — невід’ємне право платника податків, гарантоване п. 17.1.6 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

Процедуру надання письмових заперечень до акта податкової перевірки встановлено п. 86.7 ПКУ, а також Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим наказом ДПАУ від 22.12.10 р. № 984 (далі — Порядок № 984).

Якщо під час документальної (виїзної або невиїзної) перевірки виявлено порушення, то податківці складають акт. За відсутності порушень — довідку (п. 86.1 ПКУ). До останньої не слід ставитись легковажно. Відсутність донарахувань — це добре, однак текст довідки може загрожувати неприємностями, наприклад, визнанням госпоперацій фіктивними.

У будь-якому випадку керівники, посадові особи юросіб та фізособи — платники податків відповідно до абз. 2 п. 81.3 ПКУ зобов’язані підписати акт (довідку) та мають право надати заперечення. Коли платник не поділяє висновки акта перевірки, його потрібно підписати із зауваженнями (абз. 4 п. 86.1 ПКУ), які можна надати або разом з підписаним примірником акта, або окремо.

Це означає, що поряд із своїм автографом на акті (довідці) перевірки представнику платника потрібно власноруч написати текст приблизно такого змісту: «Із зауваженнями. Письмові заперечення будуть надані у строки, встановлені законодавством».

Платникам слід розуміти, що відмова від отримання акта перевірки або від його підпису нічого не дає, а лише може зашкодити. При відмові від підпису посадові особи органу державної податкової служби (далі — ДПС) складають акт, що засвідчує цей факт. До того ж відмова підписати або отримати акт перевірки не звільняє платника від обов’язку сплатити визначені за результатами перевірки грошові зобов’язання. А от підписання акта із запереченнями, навпаки, дарує надію на скасування донарахувань або органом ДПС, або судом.

Навмисно не отримувати акт перевірки теж не дуже розсудливо. У разі відмови отримати примірник акта або довідки про результати перевірки, а також коли неможливо його вручити, такий акт (довідку) надішлють листом з повідомленням про вручення. Це вважатимуть фактом вручення акта. Поштові відділення частенько «не доносять» такі листи.

Зауважимо, що після завершення перевірки платник має право надати не тільки письмові заперечення, а ще й документи, визначені в акті перевірки як відсутні. Згідно з абз. 2 п. 44.7 ПКУ їх можна подати до органу ДПС протягом п’яти днів із дня отримання акта. Однак майте на увазі, у цьому випадку можна наразитися на ще одну перевірку — позапланову документальну.

Заперечення повинні потрапити до органу ДПС за основним місцем обліку платника податків протягом п’яти робочих днів із дня отримання акта (довідки). Такі заперечення є невід’ємною частиною акта (довідки).

Дуже важливо власноруч вказати дату отримання акта (довідки) при підписанні обох примірників. Інакше податківці матимуть змогу стверджувати, що акт (довідку) платник отримав одразу в день складання.

Платник, його уповноважена особа та/або представник мають право брати участь у розгляді своїх заперечень в органі ДПС. Про це слід зазначити в тексті заперечень. Тоді податківці зобов’язані повідомити про місце і час розгляду. Вони надішлють платнику повідомлення не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень, але не пізніше ніж за два робочих дні до дати їх розгляду.

Участь керівника органу ДПС (або уповноваженого ним представника) у розгляді заперечень платника податків до акта перевірки є обов’язковою.

Заперечення розглядають протягом п’яти робочих днів після їх отримання. Згідно з п. 6 Порядку № 984 заперечення можуть бути винесені на розгляд постійної комісії з розгляду спірних питань при органі ДПС.

Відповідно до п. 6 Порядку № 984 за результатами розгляду заперечень податківці складають документ під назвою «Висновок» довільної форми. Це складова частина (додаток) матеріалів перевірки, однак вона залишається на пам’ять у контролерів.

На підставі цього висновку і формулюють обґрунтовану відповідь платнику про результат розгляду його заперечень. Її підписує керівник (заступник керівника) органу ДПС, а потім її віддають посадовій особі платника або надсилають листом з повідомленням про вручення.

Результати розгляду заперечень платника впливають на суть та строки прийняття рішення про визначення грошових зобов’язань. Зокрема, податкове повідомлення-рішення (далі — ППР) приймають протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень платника на акт перевірки та надання (надсилання) йому письмової відповіді (п. 86.8 ПКУ). За відсутності заперечень строки прийняття ППР зовсім інші.

Отже, надання (надсилання) письмової відповіді платнику на його заперечення — неодмінна умова для прийняття ППР.

Слід мати на увазі, що заперечення до акта перевірки можуть спричинити ще одну перевірку. Зокрема, коли платник у них посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, а їхній розгляд неможливий без проведення перевірки. Це буде підставою для документальної позапланової перевірки (п. 78.1.5 ПКУ), але виключно з питань, що стали предметом оскарження.

Нижче наведемо зразок заперечення до акта перевірки платника податків.

Зразок

Західна МДПІ м. Харкова

вул. К.Маркса, 30, м. Харків, 61052

від ТОВ «Глобал будтраст ЛТД»

(код ЄДРПОУ 23558310)

вул. К.Маркса, 32, м. Харків, 61052

ЗАПЕРЕЧЕННЯ

до акта документальної невиїзної перевірки

від 21.02.2013 р. № 137/15-214/23558310

На підставі наказу начальника Західної МДПІ м. Харкова № 111 від 06.02.2013 р. старшим державним податковим інспектором відділу адміністрування ПДВ Івановим І.І. згідно з п. 20.1.4, п. 78.1.1. та з урахуванням п. 79.1 Податкового кодексу України проведено документальну невиїзну перевірку ТОВ «Глобал будтраст ЛТД» (код ЄДРПОУ 23558310) у частині правомірності нарахування податкового зобов’язання та податкового кредиту з ПДВ за період з 01.06.2012 р. по 30.09.2012 р., про що складено акт від 21.02.2013 р. № 137/15-214/23558310 (далі — Акт).

Перевіркою встановлено, що на порушення вимог п. 198.1 Податкового кодексу України до складу податкового кредиту включено суму 1036598,05 грн., яка виникла в результаті здійснення господарських відносин з ТОВ «Промспоживзбут» у період за червень-вересень 2012 р., які визнано нікчемними, чим безпідставно завищено податковий кредит з ПДВ та занижено суму ПДВ до сплати.

Вказані висновки Акта вважаємо безпідставними, виходячи з такого.

 

Зміст та правове обґрунтування заперечень платника податків

 

На підставі викладеного вище та керуючись п. 86.7 Податкового кодексу України, прошу:

1. Надати можливість платнику податку (його уповноваженій особі та/або представнику) брати участь у розгляді заперечень.

2. Надати відповідь на дані заперечення у порядку п. 86.7 Податкового кодексу України.

3. За результатам розгляду заперечень не приймати податкове повідомлення-рішення про донарахування сум ПДВ та фінансових санкцій.

Директор ТОВ «Глобал будтраст ЛТД» Незаніс В.М.

Олексій РОМАНОВ, керуючий партнер юридичної фірми «ПАЛІТРА», м. Харків

У відповіді враховано норми законодавства станом на 04.04.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу