«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Чи обов’язково реєструвати іноземні інвестиції

Кількість переглядів5097

ЧИ ОБОВ’ЯЗКОВО РЕЄСТРУВАТИ ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ
Питання про обов’язковість тієї чи іншої державної реєстрації (прав, фактів тощо) лежить у площині адміністративних, владних відносин між державою, з одного боку, і громадянами та юридичними особами, з іншого. «Нерівний» характер таких відносин очевидний: якщо закон покладає на громадянина чи юрособу певний обов’язок, останні зобов’язані його виконувати.
Відповідь

Іноземному інвестору, як і будь-якому іншому суб’єкту правовідносин, коли він вступає в такий зв’язок із державою, слід пам’ятати про одну з найважливіших загальних засад державного устрою України — принцип «без прямої вказівки закону немає обов’язку». Цей принцип чітко закріплено в Основному законі нашої держави. Так, відповідно до ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, за якими нікого не можна примусити робити те, що не передбачено законодавством.

Тому, аби визначитися, чи зобов’язаний іноземний інвестор або підприємство, у яке він інвестує, забезпечити державну реєстрацію іноземних інвестицій, треба міркувати так: зобов’язаний лише тоді, коли законодавство безпосередньо покладає на нього такий обов’язок.

Отже, щоб з’ясувати, чи реєструють вони іноземні інвестиції, або ж це питання вільного вибору інвестора, слід звернутись до законодавства.

Реєструвати чи ні: обов’язковість та доцільність

Основою правової бази, присвяченої регулюванню інвестиційної діяльності в Україні, вважають Закон України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.91 р. № 1560-XII, Закон України «Про режим іноземного інвестування» від 19.04.96 р. № 93/96-ВР (далі — Закон № 93/96), Порядок державної реєстрації (перереєстрації) іноземних інвестицій та її анулювання, затверджений постановою КМУ № 139 (до 19.03.13 р. діяло Положення про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій, затверджене постановою КМУ від 07.08.96 р. № 928), а також акти НБУ, присвячені регулюванню питань щодо внесення іноземних інвестицій та їхнього повернення.

Положення вказаних актів не встановлюють для іноземного інвестора обов’язок забезпечувати державну реєстрацію іноземної інвестиції.

Отож можна резюмувати, що іноземні інвестиції реєструвати не обов’язково.

Однак згідно із ч. 3 ст. 395 Господарського кодексу України незареєстровані іноземні інвестиції не дають права на одержання пільг та гарантій, передбачених законами. Тож у випадку проведення держреєстрації іноземних інвестицій інвестор матиме певні переваги та пільги, визначені Законом № 93/96, зокрема, на нього поширюватимуться:

гарантії в разі зміни законодавства. Так, якщо надалі спеціальне законодавство України про іноземні інвестиції змінюватиме гарантії їхнього захисту, закріплені вказаним Законом, то протягом десяти років із дня набрання чинності таким законодавством на вимогу іноземного інвестора застосовуватимуть державні гарантії захисту іноземних інвестицій, зазначені в Законі № 93/96;

гарантії компенсації й відшкодування збитків іноземним інвесторам, завданих їм унаслідок дій, бездіяльності або неналежного виконання державними органами України чи їхніми посадовими особами передбачених законодавством обов’язків стосовно іноземного інвестора;

гарантії в разі припинення інвестиційної діяльності. Якщо припинено інвестиційну діяльність, іноземний інвестор має право повернути не пізніше шести місяців із дня припинення цієї діяльності свої інвестиції в натуральній формі або у валюті інвестування в сумі фактичного внеску (з урахуванням можливого зменшення статутного капіталу) без сплати мита, а також доходів із цих інвестицій;

гарантії переказу прибутків, доходів та інших коштів, одержаних від іноземних інвестицій. Іноземним інвесторам після сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів гарантовано безперешкодний і негайний переказ за кордон їхніх прибутків, доходів та інших коштів в іноземній валюті, одержаних на законних підставах унаслідок іноземних інвестицій.

Як свідчить практика роботи банків та відповідне банківське законодавство, повернення іноземних інвестицій і переказ за кордон прибутків від інвестиційної діяльності здійснити простіше, якщо інвестицію було зареєстровано.

Отже, реєструвати чи ні іноземну інвестицію — право вільного вибору інвестора. Проте в багатьох випадках, зокрема якщо інвестор налаштований на провадження в Україні тривалої господарської діяльності зі значними капіталовкладеннями, задля посилення захисту своїх прав доцільніше таки реєструвати іноземні інвестиції.

Олена ТРЕГУБОВА, юрист ЮФ «Салком», м. Київ

У відповіді враховано норми законодавства станом на 02.04.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу