«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Інспектор даі складає протокол: на що звернути увагу?

Кількість переглядів15436

ІНСПЕКТОР ДАІ СКЛАДАЄ ПРОТОКОЛ: НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ?
Водіїв нашого підприємства нерідко даїшники штрафують за порушення правил дорожнього руху. На що водіям у протоколі слід звертати увагу, щоб краще захистити свої інтереси?
Відповідь

Найвизначніші гвинтики у протоколюванні працівниками Державтоінспекції МВС(далі — ДАІ) адміністративних правопорушень та винесенні постанов про накладення адмінштрафу — це сам належно складений протокол, схема дорожньо-транспортної пригоди (за наявності) (далі — ДТП) , пояснення водія та свідків.

Сумний процес адмінштрафування поділено на два етапи:

1. Коли виявлено порушення, передбачене Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП), відповідна посадова особа складає протокол про адміністративне правопорушення (далі — Протокол). Вимоги до змісту Протоколу висуває ст. 256 КпАП, а перелік посадових осіб, які можуть їх складати, містить ст. 255 КпАП. У вашому випадку Протокол має складати уповноважена особа ДАІ.

2. Протокол надсилають (надають) посадовій особі органу, визначеного згідно зі ст. ст. 218—244-19 КпАП, яка накладе адмінштраф. Останній втілюється у постанові про накладення адмінстягнення (далі — Постанова).

Оскільки Протокол слугує фундаментом для винесення Постанови, його правильне оформлення відіграє неабияку роль. Крім того, в разі скоєння окремих правопорушень (ст. ст. 121, 121-1, 122-5, 126, 130, 132-1, 206-1 КпАП) можуть вилучити номерні знаки транспортного засобу (далі — ТЗ) або затримати ці ТЗ і доставити для тимчасового зберігання на спеціальних майданчиках чи стоянках1.

1 Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках затверджено постановою КМУ від 17.12.08 р. № 1102.

 

Також бездоганність Протоколу допоможе у відшкодуванні збитків, завданих ДТП. Адже на його підставі вирішують, хто винен у ДТП та хто кому компенсуватиме втрати. Вина, доведена в адмінпроцесі (тобто вина у скоєнні адмінпорушення), має доленосне значення для цивільного провадження — коли постає питання про відшкодування збитків2.

2 Зразок позовної заяви про стягнення матеріальної шкоди, завданої внаслідок ДТП, знайдете у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 109-110 за 2012 р., стор. 119.

 

Форми Протоколу та Постанови наведено відповідно у додатках 5 та 2 до Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, затвердженої наказом МВС України від 26.02.09 р. № 77 (далі — Інструкція № 77).

У Протоколі повинні бути:

1) дані про порушення: місце, час та суть проступку. Тут також вказують порушений пункт Правил дорожнього руху3, затверджених постановою КМУ від 10.10.01 р. № 1306, частину і статтю КпАП, якою передбачено відповідальність;

3 Про головні зміни з 15 квітня у Правилах дорожнього руху читайте у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 30 за 2013 р., стор. 3.

2) дані про порушника та його ТЗ: прізвище, ім’я, по батькові, дата та місце народження, громадянство, місце роботи (місцезнаходження), місце проживання, телефон, назва, серія, № документа, яким встановлено особу, марка, держномер та місце обліку ТЗ;

3) відомості, що стосуються форми Протоколу: дата, час і місце складення, посада, найменування підрозділу ОВС, звання, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала Протокол, прізвища та адреси свідків і потерпілих (якщо вони є).

Відсутність у Протоколі обов’язкових реквізитів — чудовий привід для того, щоб заперечувати винесення на його підставі Постанови або скасувати останню в суді.

Протокол підписують:

— особа, яка його склала;

— особа, яку притягують до адміністративної відповідальності;

— свідки і потерпілі за їх наявності (не обов’язково).

Згідно з п. 4.2 Інструкції № 77 свідки потрібні для оформлення Протоколу про перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху (ч. 4 ст. 122 КпАП), в’їзд під час надання послуг з перевезення пасажирів або під час перевезення небезпечних вантажів на залізничний переїзд, коли рух через нього заборонено (ч. 3 ст. 123), керування ТЗ особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (ч. ч. 1-4 ст. 130).

Під час оформлення Протоколу особі, яку притягують до адмінвідповідальності, роз’яснюють її права і обов’язки. Їх перелічено в ст. 268 КпАП. Про виконання «роз’яснювальної» роботи в Протоколі проставляють відмітку. Озвучимо деякі з цих прав. Це, насамперед, право ознайомитися зі змістом Протоколу, внести в нього власноручно пояснення, підписати його або відмовитися від підписання та викласти мотиви відмови, окремо подати пояснення, які додають до Протоколу, або зауваження до його змісту.

На нашу думку, у багатьох випадках пояснення можна писати не у Протоколі, а надати їх пізніше окремо, після детального опрацювання ситуації. А у Протоколі — у графі «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» — слід зазначити «Письмові пояснення будуть надані протягом 3 днів».

Відмова порушника поставити автограф у Протоколі не зупинить провадження у справі, адже факт про це запротоколюють.

Також потенційний порушник, вивчаючи матеріали справи, надаючи пояснення та докази, заявляючи клопотання, а також взагалі під час розгляду справи, може звернутися за юридичною допомогою до адвоката, іншого фахівця в галузі права. Тому, коли працівник ДАІ збирається винести Постанову на місці правопорушення, у графі Протоколу для пояснень доцільно написати про бажання скористатися юридичною допомогою адвоката. У такому разі працівник ДАІ не зможе одразу вершити правосуддя, а змушений буде призначити дату та місце розгляду справи.

Порожні поля у Протоколі слід прокреслити буквою «Z» — особливо це стосується графи «Свідки чи потерпілі».

Протокол складають у двох примірниках, один з яких під розписку вручають особі, яка притягається до відповідальності (ст. 254 КпАП).

З огляду на тяжкість наслідків детально розглянемо оформлення Протоколу, коли є підозра, що водій перебуває у стані сп’яніння. Водії ТЗ, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони «під мухою», підлягають:

— відстороненню від керування ТЗ;

— огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі — огляд).

Працівник міліції повинен проводити огляд з використанням спеціальних технічних засобів у присутності двох свідків. Даїшники здійснюють такий огляд відповідно до Інструкції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.09.09 р. № 400/666.

Огляд влаштовують у закладі охорони здоров’я, коли водій проти проведення огляду працівником міліції або не згоден з його результатами. Такі аналізи роблять за присутності міліціянта не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.

При порушенні перелічених вимог огляд вважається недійсним (ч. 5 ст. 266 КпАП).

Відомості про огляд працівником ДАІ вносять до Протоколу. Результати огляду в закладах охорони здоров’я долучають до нього ж.

Ще один випадок, який розглянемо детальніше, — ДТП. За таких обставин до Протоколу слід докласти (п. 6.1 Інструкції № 77):

— схему місця ДТП за формою, визначеною додатком 9 до Інструкції № 77. Її повинні підписати особи, які брали участь у ДТП, та працівник ДАІ;

— пояснення учасників пригоди та свідків (за їх наявності);

— показання технічних приладів та засобів фото— і відеоспостереження;

— інші матеріали, необхідні для прийняття рішення в справі.

Одночасно на місці оформлення документів водіям видають довідки про пошкодження ТЗ. Копії схеми ДТП або фотографії з місця ДТП надають учасникам пригоди за їх письмовою заявою в підрозділі ДАІ, співробітники якого оформляли ДТП.

Якщо на місці ДТП даїшники не можуть визначити винну особу або відсутні прямі докази її вини, матеріали ДТП протягом доби передають для подальшого розгляду інспектору з дізнання підрозділу ДАІ, на території якого сталася ДТП. Цей інспектор максимум протягом місяця з моменту скоєння ДТП повинен установити всі її обставини, визначити винних осіб, скласти відносно них Протокол про адмінпорушення, передбачений ст. 124 КпАП, та надіслати його у 5-денний термін до суду (п. 6.4 Інструкції № 77).

Більшість із підвідомчих ДАІ справ про адмінпорушення можуть розглядати як за місцем його вчинення, так і за місцем обліку ТЗ або за місцем проживання порушників. Винятки — це порушення, наведені у ст. 127, ст. ст. 1321, 1331, 140 КпАП: їх розглядають виключно за місцем вчинення правопорушення (ст. 276 КпАП).

Олексій РОМАНОВ, керуючий партнер юридичної фірми «ПАЛІТРА», м. Харків

У відповіді враховано норми законодавства станом на 24.04.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу