«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Продовження податкової документальної планової перевірки: як це відбувається

Кількість переглядів8776

ПРОДОВЖЕННЯ ПОДАТКОВОЇ ДОКУМЕНТАЛЬНОЇ ПЛАНОВОЇ ПЕРЕВІРКИ: ЯК ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ
Через два дні на підприємстві закінчується документальна планова перевірка. Але податківці хочуть її продовжити. Які документи й коли вони мають надати для правомірного підтвердження продовження строку перевірки?
Відповідь

Відповідно до п. 82.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) продовження строків проведення документальної планової перевірки можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби (далі — ДПС). За загальним правилом це рішення оформлюють наказом.

Перевірку можуть продовжити на такі строки:

для великих платників податків — не більш як на 15 робочих днів;

Щоб юрособу зарахували до великих платників податків, вона повинна відповідати хоча б одній із наведених ознак:

1) обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує 500 млн грн;

2) загальна сума сплачених до держбюджету податків за платежами, що контролюють органи ДПС, за той же період перевищує 12 млн грн (п. 14.1.24 ПКУ);

— для суб’єктів малого підприємництва — не більш як на 5 робочих днів;

Нагадаємо, суб’єктами малого підприємництва, відповідно до ч. 3 ст. 55 Господарського кодексу України, вважають:

— фізосіб-підприємців, у яких середня кількість працівників за календарний рік налічує не більше 50-ти осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 млн євро;

— юросіб, у яких середня кількість працівників за календарний рік не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності становить не більше суми, еквівалентної 10 млн євро (за середньорічним курсом Національного банку України);

— для інших платників податків — не більш як на 10 робочих днів.

Згідно з п. 1.13 Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 14.04.11 р. № 213 (далі — Методрекомендації № 213), кількість рішень (наказів) про продовження строків перевірки не обмежується за умови дотримання визначеної тривалості перевірки та забезпечення надання платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам) копії зазначеного наказу та пред’явлення направлення з відміткою про продовження перевірки.

Разом із тим нові направлення на перевірку не виписують. Продовження строків перевірки зазначають у направленнях, що виписувалися на проведення перевірки, із зазначенням основних реквізитів наказу та кількості робочих днів (діб), на які продовжено перевірку.

Зауважимо, у ПКУ відсутня вимога про обов’язкове надання платнику копії наказу про продовження строку перевірки та пред’явлення направлення з відміткою про це. Однак Методрекомендації № 213 затверджені наказом ДПА України, тому вони обов’язкові для виконання податківцями. Тож вимоги стосовно надання платникові копії наказу про продовження перевірки та пред’явлення направлення на перевірку з відповідною відміткою податківцями повинні виконуватися.

Продовження строків проведення перевірки слід відрізняти від її зупинення або перенесення строків.

У разі зупинення перевірки строк її проведення не продовжується, її просто здійснюють пізніше, ніж запланували спочатку. У п. 82.4 ПКУ зазначено, що проведення перевірки може бути зупинено тільки щодо великого платника податків за рішенням керівника органу ДПС, яке оформляється наказом. Копію такого наказу не пізніше наступного робочого дня вручають платнику або його уповноваженому представнику під розписку. Вручення цієї копії наказу вважається обов’язковою умовою для зупинення перевірки.

До того ж перевірку можуть зупинити на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів. Однак її дозволено зупинити на будь-який строк, необхідний для завершення таких процедур:

— у разі необхідності проведення експертизи;

— для отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків;

— для завершення розгляду судом позовів із питань, пов’язаних із предметом перевірки;

— для відновлення платником податків втрачених документів.

Аналогічні позиції викладено в Узагальнюючій податковій консультації щодо окремих питань організації та проведення перевірок платників податків, затвердженій наказом ДПС України від 06.07.12 р. № 591.

Що стосується перенесення строків перевірки, то воно можливе в разі відсутності первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Документи можуть бути відсутні з таких причин:

1) втрати, пошкодження або дострокового знищення документів;

2) вилучення документів правоохоронними та іншими органами.

Як вказано в п. 44.5 ПКУ, у випадку втрати, пошкодження або дострокового знищення документів платник податків у 5-денний строк зобов’язаний повідомити про це податківцям та відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів із дня такого повідомлення. У межах цього строку термін проведення перевірки дозволено переносити, якщо її проведення неможливе без втрачених або знищених документів.

У разі вилучення документів правоохоронними та іншими органами терміни проведення перевірки переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них (ч. 3 п. 85.9 ПКУ).

Відповідно до п. 1.15 Методрекомендацій № 213 про перенесення термінів проведення перевірки керівником органу ДПС виноситься наказ, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам). Новий наказ на проведення перевірки не видається та нові направлення на проведення перевірки не виписуються.

Олексій РОМАНОВ, керуючий партнер юридичної фірми «ПАЛІТРА», м. Харків

У відповіді враховано норми законодавства станом на 21.03.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу