«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Сусіди затопили квартиру: план дій

Кількість переглядів28347

СУСІДИ ЗАТОПИЛИ КВАРТИРУ: ПЛАН ДІЙ
Якщо між сусідами виник спір, бо одні залили квартиру інших, то вирішити його можна двома шляхами: за домовленістю або за допомогою суду. Трапляється, що винна сторона спочатку погоджується компенсувати шкоду, та згодом несподівано змінює своє рішення. Із часом сліди такого збитку можуть зникнути чи будуть ліквідовані, а отже, довести свою правоту буде складно. Тому, не зважаючи на обраний шлях розв’язання конфлікту, треба подбати про певні дії. Про них ми й поговоримо.
Відповідь
Фіксація факту залиття
Перше, що слід зробити в разі затоплення квартири, це повідомити обслуговуючу організацію (житлово-експлуатаційну організацію чи кооператив, чи об’єднання співвласників багатоквартирного будинку). Для цього зверніться до диспетчерської служби із заявкою на усунення несправності інженерного обладнання у квартирі. Таку заявку оператор диспетчерської служби реєструє в спеціальному журналі, її повинні розглянути в день надходження (п. п. 2.3.5, 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.05 р. № 76, далі — Правила № 76)
Друге — зверніться до обслуговувальної організації із заявою про складання акта про залиття квартири. Типову форму Акта про залиття, аварію, що трапилась на системі центрального опалення, гарячого водопостачання (або холодного водопостачання) наведено в додатку 4 до Правил № 76. Причому викликати комісію потрібно, навіть якщо ваша квартира перебуває в приватній власності. Акт затверджує начальник відповідної організації.
Строк, протягом якого представники обслуговувальної організації повинні з’явитись для складання акта, нормативкою не врегульовано. Тому зазирнемо до Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.96 р. № 393/9. Його ст. 20 говорить: максимальний строк розгляду звернення — один місяць. Тобто скласти акт про залиття квартири обслуговувальна організація має впродовж місяця з моменту надходження заяви.
Окрім того, радимо зафіксувати факт затоплення й іншими способами, скажімо, фото— чи відеозйомкою.
 
ВАЖЛИВО
Типова форма акта передбачає ознайомлення з ним мешканців квартир, які стали учасниками залиття. Нерідко винна в завданій шкоді особа відмовляється ознайомлюватись з актом та взагалі не бажає йти на будь-який контакт. Проте така позиція неправильна. Ознайомлення з актом ще не означає згоду з його змістом. У разі сумнівів чи заперечень будь-яка зі сторін спору має можливість зазначити свої заперечення й навіть звернутись до спеціалізованих організацій, аби призначити відповідну експертизу. Адже може виявитися, що винуватець залиття — сама обслуговувальна організація, що неналежно наглядала за трубами.
Якщо ж очевидно, що в затопленні винувата обслуговувальна організація, то допоможе ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.04 р. № 1875-IV. Вона передбачає: споживач вправі в разі порушення надавачем комунальних послуг умов договору викликати його представника для складення та підписання акта-претензії, у якому зазначають строки, види, показники порушень тощо. Коли представник згаданої організації не прийде або відмовиться підписати акт, то останній вважатимуть дійсним за умови підписання не менш як двома споживачами. Цей документ подають обслуговувальній організації, яка протягом трьох робочих днів вирішує питання про задоволення вимог чи видає обґрунтовану письмову відмову.
 
Визначення розміру збитків
За загальним правилом майнову шкоду, завдану неправомірними діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, у повному обсязі відшкодовує особа, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, далі — ЦКУ).
Визначити розмір завданої шкоди можна як до, так і після ліквідації наслідків залиття. У першому випадку проводять експертизу з визначення вартості відновлювального ремонту квартири. Це зробить спеціалізована організація чи кваліфікований експерт, що має відповідну ліцензію. Звісно, такі послуги не безкоштовні. Але на витрати слід іти, бо від висновків експерта залежить розмір відшкодування, а отже — і судовий збір, який платять за звернення до слуг Феміди. Позитив у тому, що витрати на проведення оцінки компенсує винна сторона.
Якщо ж потерпілий вирішить не чекати на відшкодування та за власні кошти ліквідує наслідки залиття, то розмір збитків підтвердять кошторис ремонту, акт виконаних робіт, документи про їхню оплату та/або купівлю відповідних матеріалів.
Майте на увазі, що у складеному обслуговувальною організацією акті про залиття квартири вказують дані про те, які є ушкодження, які речі зіпсовано, а також обсяги робіт.
 
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ
Дані висновку експерта чи документів підрядника щодо характеру ушкоджень та обсягу робіт не повинні відрізнятися від змісту акта про залиття, складеного обслуговувальною організацією. Інакше суд може призначити судову будівельно-технічну експертизу. Її оплачують ті, хто заявив клопотання (ч. 2 ст. 86 Цивільного процесуального кодексу України).
 
Звернення до суду
Якщо в добровільному порядку винна сторона відмовляється відшкодувати збитки, то саме час звернутися до суду з позовом про компенсацію шкоди, завданої залиттям. До позову додайте копії документа про право власності на квартиру, акта про залиття та документів, що підтверджують розмір збитків.
Потерпіла сторона може обрати спосіб відшкодування шкоди: у натурі (ремонтом пошкодженої речі) або ж через відшкодування збитків у повному обсязі. До того ж ст. ст. 23 та 1167 ЦКУ передбачають право на відшкодування моральної шкоди.
Як бачимо, для обох сторін буде краще вирішити конфлікт без звернення до суду. Для позивача судовий розгляд справи — це втрата часу та зусиль, а для відповідача — те саме, плюс додаткові витрати з відшкодування позивачу судового збору та інших витрат, пов’язаних з розглядом справи.
Отже, якщо сталось залиття квартири, то:
● спершу повідомляємо через диспетчерську службу обслуговувальну організацію та викликаємо її представників для складання акта про залиття;
● оцінюємо нанесені збитки;
● вирішуємо питання про порядок їхнього відшкодування: добровільно винуватцем чи через суд.
 
Олександр Бардаш, юрист, м. Київ

У відповіді враховано норми законодавства станом на 15.03.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу