«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Оформлення передання товару до статутного капіталу

Кількість переглядів9704

ОФОРМЛЕННЯ ПЕРЕДАННЯ ТОВАРУ ДО СТАТУТНОГО КАПІТАЛУ
Як правильно оформити передання товару як внеску до статутного капіталу господарського товариства?
Відповідь
Законодавство не дає прямих вказівок щодо цього. Але практика свідчить, що найбільш правильним варіантом буде складення акта приймання-передачі. Подробиці про внески до статутного капіталу можна знайти в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 55 за 2012 р., стор. 18. А зараз нагадаємо про важливі нюанси, що супроводжують цю процедуру.
По-перше, у нормативці відсутні спеціальні вимоги до оформлення акта приймання-передачі майна як внеску до статутного капіталу госптовариства. Однак, оскільки в майбутньому він відіграє свою роль для податково-облікових цілей, радимо врахувати в ньому обов'язкові реквізити первинного документа. Їх знайдете в ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16.07.99 р. № 996-XIV і п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88.
По-друге, з акта має бути чітко зрозуміло, яке саме майно передається до статутного капіталу. Так, якщо це речі, визначенні родовими ознаками (зокрема, такі, що вимірюються кілограмами, тоннами тощо, а також легко замінюються на абсолютно рівноцінні), то достатньо зазначити параметри майна (наприклад, сорт і кількість пшениці в кілограмах або інших одиницях ваги).
А якщо йдеться про конкретний предмет, який не може бути замінено навіть на дуже близький за своїми характеристиками предмет, повинні бути наведені ознаки, що його індивідуалізують. Скажімо, для автомобіля такими ознаками будуть марка, модель, рік випуску, колір, номери його вузлів; для ноутбука — марка, модель, серійний номер тощо.
Також доцільно зафіксувати якісні характеристики передаваного як внеску товару. І радимо ще на етапі підготовки статуту або установчого договору госптовариства передбачити наслідки передання товару неналежної якості. За аналогією можна взяти за основу наслідки передання товару, що не відповідає вимогам до його якості, у межах договору купівлі-продажу. Тобто це пропорційне зменшення ціни товару (автоматично учасник стає зобов'язаним довнести внесок до статутного капіталу), безкоштовне усунення його недоліків у розумний термін або відшкодування витрат на усунення недоліків.
По-третє, якщо учасник госптовариства, який передає як внесок до статутного капіталу майно, одружений, то заручатися згодою другої половини такого учасника бажано, але необов'язково. Такий висновок ми робимо з ч. 2 ст. 65 Сімейного кодексу України. Вона говорить: під час укладання договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя.
Безумовно, аби убезпечити себе від претензій (бо другий із подружжя має право звернутися до суду з позовом про визнання подібної угоди недійсною на тій підставі, що вона її було здійснено без його згоди), такою згодою краще все-таки заручитися.
По-четверте, в акті радимо прямо зазначити, що фізичне передання речі, зафіксоване ним, має на меті внесення внеску до статутного капіталу, у результаті чого товар опиниться у власності госптовариства.
По-п'яте, якщо йдеться про передання товару як внеску до статутного капіталу госптовариства на етапі його створення (тобто ще до державної реєстрації), то в цей період у нього ще немає керівника, який міг би підписати акт приймання-передачі. Тому на установчих зборах слід визначити особу (це може бути як один з учасників, так і будь-яка інша особа), якій учасники дають повноваження прийняти вклади. Утім, з урахуванням того, що держреєстратор на момент створення юрособи не перевіряє сформованість статутного капіталу, більш надійний варіант — передати майно вже після держреєстрації. Це дозволить засвідчити акт приймання-передачі підписом уповноваженої посадової особи госптовариства.
По-шосте, слід оцінити «товарний» внесок у грошовому еквіваленті. Госптовариства, за винятком акціонерних, можуть обмежитися оцінкою за згодою учасників товариства. У цьому випадку оцінку майнового внеску вони визначають спільно на загальних зборах (із фіксацією в протоколі загальних зборів, на яких ухвалюється рішення про створення товариства або рішення про внесення додаткового внеску) і надалі зазначають в акті приймання-передачі. Припустимим є і варіант, коли акт оцінки складається як окремий документ, але тоді його повинні або підписати всі учасники, або його затверджують рішенням зборів із відображенням цього факту в протоколі.
А ось акціонерним товариствам потрібна незалежна оцінка майна, що вноситься в оплату акцій. Адже його ціна повинна відповідати його ринковій вартості (ч. 2 ст. 11 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.08 р. № 514-VI). Рішення вдатися до послуг оцінювача приймають на загальних зборах засновників. А якщо товариство вже зареєстровано, то підставою стане рішення наглядової ради.
 
Олена УВАРОВА, кандидат юридичних наук, м. Харків

У відповіді враховано норми законодавства станом на 13.03.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу