«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Головбуха змінили — податкову не повідомили: чим загрожує

Кількість переглядів22503

ГОЛОВБУХА ЗМІНИЛИ — ПОДАТКОВУ НЕ ПОВІДОМИЛИ: ЧИМ ЗАГРОЖУЄ
Що загрожує підприємству, якщо воно вчасно не повідомило про зміну головного бухгалтера?
Відповідь

Така недбалість може спричинити декілька негативних наслідків.
Річ у тім, що обов’язок юросіб інформувати органи державної податкової служби про осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку, прописано в п. 66.4 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Для цього підприємству потрібно в десятиденний строк подати до податкової інспекції (надалі — ДПІ) заяву за ф. № 1-ОПП (п. 9.3 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.11 р. № 1588).
Тепер докладніше про наслідки.
ШТРАФ. На практиці питання його застосування постає вже при документальній перевірці. Зокрема, за неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухобліку та/або складення податкової звітності, для підприємства передбачено штраф у сумі 510 грн. Штраф у подвійному розмірі (1020 грн) накладуть у разі неусунення порушення або за вчинення таких самих дій протягом року (п. 117.1 ПКУ).
Важливо, що штрафна санкція застосовується лише за неподання відомостей. За порушення строку інформування відповідальності немає. Тобто, якщо подати заяву швидше за прийняття ДПІ податкового повідомлення-рішення, штрафу можна буде уникнути.
Сума штрафу має статус грошового зобов’язання (п. 14.1.39 ПКУ) та в разі несплати перетворюється на податковий борг.
ВІДМОВА В ПРИЙНЯТТІ ДЕКЛАРАЦІЇ. Це одне з найбільш поширених покарань. Підпис головного бухгалтера на декларації згідно з п. 48.3 та п. 48.5 ПКУ — обов’язковий реквізит. Відсутність інформації про бухгалтера-підписанта в реєстрах ДПІ прирівнюють до підписання неуповноваженою особою. Це буде підставою для відмови в прийнятті деки1 за п. 49.11 ПКУ.

Вказані вище негативи виступають прямим наслідком неповідомлення податківців про зміну головбуха. Однак можливі й опосередковані наслідки.
ТРУДНОЩІ ПДВ-РЕЄСТРАЦІЇ виникають тоді, коли про зміну головбуха не повідомлено не лише податківців, а й держреєстратора. Зокрема, графа 11 реєстраційної заяви платника ПДВ ф. № 1-ПДВ (додаток 1 до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 07.11.11 р. № 1394, далі — Положення № 1394), як і заява ф. № 1-ОПП, містить перелік уповноважених осіб. Для перевірки достовірності вказаних у заяві даних податковий орган може звернутися до держреєстратора за отриманням витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (далі — ЄДР) — абз. 3 п. 3.8 Положення № 1394.
Достовірність відомостей установлюють під час звірки їх із даними ЄДР. Виявивши між ними розбіжності, вважатимуть, що заявник подав недостовірні дані. А держреєстратора потрібно повідомляти, лише якщо бухгалтер значиться в ЄДР особою, яка має право вчиняти від імені юридичної особи дії без довіреності. Позаяк у більшості платників бухгалтер у ЄДР відсутній, у ДПІ буде «світитися» розбіжність. Як наслідок податковий орган запропонує особі надати нову заяву про реєстрацію (п. 3.9 Положення № 1394), при цьому зазначивши підстави неприйняття попередньої.
Хоча такі часові затрати виникнуть внаслідок звірки відомостей із даними ЄДР, стане очевидним і неповідомлення податківців про зміну головбуха. Це накличе накладення штрафу, про який ми вже розповіли.
Електронна звітність. Наостанку зауважимо, що платники, які ведуть електронний документообіг, повинні змінити електронний цифровий підпис головного бухгалтера. Новий сертифікат електронного цифрового підпису потрібно подати до ДПІ2.

Платник податків отримує в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів посилені сертифікати відкритих ключів на посадових осіб юрособи, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та печатку юрособи (пп. 5.1 р. ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.08 р. № 233). Про зміну даних підписувача — власника особистого ключа потрібно своєчасно повідомляти центр сертифікації ключів (ст. 7 Закону України «Про електронний цифровий підпис» від 22.05.03 р. № 852-ІV).
За неінформування про новий ключ штрафи відсутні, однак виникають інші негативні наслідки. Ними можуть бути: 1) відмова в прийнятті звітності (про підстави йшлося вище); 2) відмова в реєстрації податкових накладних згідно з абз. 5 п. 201.10 ПКУ.
Як бачимо, є чимало неприємностей, спричинених неповідомленням про зміну головного бухгалтера. Тому платникам бажано дотримуватися реєстраційної дисципліни, а в разі неправомірних санкцій — відстоювати свої права в суді.

 

1 Підтверджується практикою: постанова Донецького окружного адміністративного суду від 11.11.10 р. у справі № 2а-23615/10/0570; постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 28.03.12 р. у справі № 0670/12388/11.
2 Нові ключі слід отримати до відправки наступної електронної звітності (р. 030.01 Єдиної бази податкових знань).

Олександр АНДРЕЙКО, юрист, м. Львів

У відповіді враховано норми законодавства станом на 12.03.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу