«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Реалізація пмм: чи оформляти ттн

Кількість переглядів9270

РЕАЛІЗАЦІЯ ПММ: ЧИ ОФОРМЛЯТИ ТТН
Підприємство реалізує паливно-мастильні матеріали (далі — ПММ). Чи потрібно виписувати товарно-транспортну накладну (далі —ТТН) покупцеві, чи достатньо лише складання акта приймання-передачі товару?
Відповідь
Так, перевозячи ПММ автомобільним транспортом, потрібно складати ТТН.
Спершу розкажемо про загальні правила.
Для водія документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна (далі — ТТН) або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством (абз. 3 ч. 2 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.01 р. № 2344-III).
Окрім цього, залежно від виду автоперевезень, установлюємо необхідність оформлення ТТН. Якщо перевезення вантажу здійснює юрособа або фізособа-підприємець на договірний основі (перевізник), у переліку потрібних документів для такого перевезення фігурує ТТН (абз. 3 п. 1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, затвердженому постановою КМУ від 25.02.09 р. № 207). ТТН можна назвати будь-який первинний документ — ТТН ф. 1-ТН не обов’язкова для використання, адже її форму затверджено наказом Мінтрансу, Мінстату України від 29.12.95 р. № 488/346, який не пройшов держреєстрації в Мін’юсті.
Якщо ж перевезення здійснюють для власних потреб — накладна чи інший документ, який підтверджує право власності на вантаж. Детальніше читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 71 за 2012 р., стор. 38.
У вашій ситуації трішки складніше.
Для автомобільних перевезень бензинів, дизпалива, мастильних матеріалів та нафти оформлюють ТТН на відпуск нафтопродуктів (нафти) — п. 7.5.6 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах й організаціях України, затвердженої наказом Міненергетики, Мінекономіки, Мінтрансу, Держспожполітики від 20.05.08 р. № 281/171/578/155). Її складають у чотирьох примірниках, із яких:
— перший — залишається в товарного оператора вантажовідправника та є первинним документом складського обліку з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства;
— другий — використовується водієм як перепустка під час виїзду з підприємства, а після виїзду залишається в охорони підприємства з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства;
— третій та четвертий — засвідчені підписом представника вантажоодержувача та відміткою про час виїзду з підприємства — передаються перевізнику. При цьому третій примірник є супровідним документом вантажу й після його здавання передається вантажоодержувачу. Четвертий примірник передається експедитору (водію) та є підставою для обліку транспортної роботи.
Бланки цих ТТН на підприємстві є документами суворої звітності.
Якщо ж предметом торгівлі є високооктанові кисневмісні домішки, їхнє перевезення автомобільним транспортом потрібно обов’язково оформляти ТТН ф. № 1-ТН /вкд/. Її форму та правила оформлення затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 28.04.05 р. № 154.
ВИСНОВОК: здійснюючи автоперевезення нафтопродуктів, їх переміщення оформляють ТТН на відпуск нафтопродуктів (нафти) ф. № 1-ТТН (нафтопродукт). Якщо ж перевозять високооктанові кисневмісні домішки — складають ТТН ф. № 1-ТН (вкд).

У відповіді враховано норми законодавства станом на 25.02.2013

Рубрики:

»  Юридичні питання

»  Первинні документи

»  Автотранспорт на підприємстві

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу