«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Облік комп'ютерних програм

Кількість переглядів31343

ОБЛІК КОМП'ЮТЕРНИХ ПРОГРАМ
Підкажіть, будь ласка, як у бухобліку обліковувати вартість придбаних комп'ютерних програм: у складі нематеріальних активів чи витрат періоду?
Відповідь
Оскільки питання комплексне, структуруємо нашу відповідь.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.93 р. № 3792-XII (далі — Закон про авторське право) і п. 2 ч. 1 ст. 433 Цивільного кодексу України комп'ютерна програма — об'єкт авторського права. Тому при купівлі комппрограми підприємство-покупець отримує майнові права на неї. Обсяг останніх визначає ліцензійна угода, з якою користувач часто знайомиться при встановленні комппрограми (ст. 31, ч. 2 ст. 32 Закону про авторське право). Саме в ньому повинно бути прописано, що підприємство-покупець може робити з придбаною комппрограмою:
— тільки використовувати програму в певний спосіб у встановлених рамках (тобто одержує невиключне право на використання програми — ч. 4 ст. 32 Закону про авторське право);
— використовувати програму в певний спосіб і в установлених межах, а також дозволяти чи забороняти подібне використання іншим особам (тобто одержує виключне право на використання програми — ч. 3 ст. 32 Закону про авторське право).
Залежно від цього й розрізнятиметься бухоблік комп'ютерних програм.
Отже, якщо ліцензійною угодою передбачено, що до підприємства-покупця переходять невиключні права на використання комппрограми, то витрати на придбання останньої, згідно з п. 4 П(С)БО 15 «Доход», можна класифікувати як роялті. А це означає, що в бухобліку витрати на придбання такої комппрограми можна обліковувати в складі адмінвитрат (дебет рахунку 92 «Адміністративні витрати»). Підстава — п. 18 П(С)БО 16 «Витрати».
А якщо ліцензійною угодою передбачено, що до підприємства-покупця переходять виключні права на використання комппрограми, то вона в бухобліку поповнить лави нематактивів (абз. 6 п. 5 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи»). Мінфін рекомендує обліковувати комппрограми на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи» (див., приміром, лист Мінфіну від 13.07.09 р. № 31-34000-20-10/18896, опублікований разом із нашим коментарем у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 88 за 2010 рік на стор. 22). Хоча якщо йдеться про одержання виключного авторського права на використання комппрограми, уважаємо, що коректніше використовувати субрахунок 125 «Авторське право та суміжні з ним права».
Також зверніть увагу на такий нюанс. Якщо підприємство купує комп'ютер з уже встановленим програмним забезпеченням, суму якого в первинних документах не виділено окремо, то його логічно обліковувати як складову комп'ютера, тобто в складі необоротних активів. На такий висновок нас наштовхує п. 4 П(С)БО 38 «Нематеріальні активи». У ньому сказано: «Визначаючи, відповідно до якого стандарту варто розглядати актив, що поєднує нематеріальні та матеріальні елементи (тобто, згідно з МСБО 16 «Основні засоби», або як нематеріальний актив відповідно до цього Стандарту), суб'єкт господарювання застосовує судження, щоб оцінити, який елемент більш суттєвий. Наприклад, комп'ютерне програмне забезпечення для верстата, що управляється комп'ютером і не може функціонувати без цього конкретного програмного забезпечення, є невід'ємною частиною пов'язаного з ним апаратного забезпечення, тому його розглядають як основний засіб. Так само оцінюють операційну систему комп'ютера. Якщо програмне забезпечення не є невід'ємною частиною пов'язаного з ним апаратного забезпечення, то його розглядають як нематеріальний актив (виділено нами. — Прим. ред.)».
Водночас зауважимо, що податковий облік комп'ютерних програм докладно висвітлено в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 38 за 2011 рік на стор. 56.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 14.01.2013

Рубрики:

»  Бухоблік

»  Податок на прибуток

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу