«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Виплата зарплати в натуральній формі та продаж продукції в рахунок зарплати: документальна частина

Кількість переглядів10221

ВИПЛАТА ЗАРПЛАТИ В НАТУРАЛЬНІЙ ФОРМІ ТА ПРОДАЖ ПРОДУКЦІЇ В РАХУНОК ЗАРПЛАТИ: ДОКУМЕНТАЛЬНА ЧАСТИНА
Наше підприємство — експортер зерна. Частину зерна співробітники хочуть взяти за закупівельною ціною в рахунок зарплати. Як правильно оформити це первинкою?
Відповідь
Що стосується документального оформлення виплати зарплати в натуральній формі, то насамперед варто розрізняти такі поняття, як «виплата зарплати в натуральній формі» і «продаж продукції в рахунок заробітної плати».
Почнемо з першого — натуроплати. Цей вид оплати праці досить регламентований і має чітку сферу застосування. Отже, керуючись ст. 23 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР, зарплату співробітникам варто виплачувати в грошових знаках, які мають законний обіг на території України, тобто в гривнях. Як виняток колективним договором може бути передбачено часткову виплату зарплати натурою (за цінами не вище собівартості) у розмірі, що не перевищує 30% нарахованої за місяць зарплати. При цьому звертають увагу на Перелік товарів, не дозволених до виплати заробітної плати натурою, затверджений постановою КМУ від 03.04.93 р. № 244.
Таким чином, натуроплата — це винагорода в натуральній формі, яку нараховують і видають співробітнику за виконаний обсяг робіт. Можливість її здійснення прописують у колдоговорі, а сам порядок (розмір залежно від посад або обсягу роботи, перелік продукції, що видають у натурі тощо) фіксують у наказі керівника фірми. Саму по собі видачу продукції (у вашому питанні — зерна) оформлюють у відомості довільної форми, у якій працівники залишать свої підписи. До неї на загальну суму додатково виписують накладну внутрішньогосподарського призначення (форма № ВЗСГ-8, затверджена наказом Мінагрополітики України від 21.12.07 р. № 929).
Тепер давайте поговоримо про другий спосіб — продаж продукції в рахунок зарплати. У цьому випадку маємо справу не з трудовими, а з цивільно-правовими відносинами, оскільки бухгалтер спочатку нараховує звичайну зарплату в повному обсязі в грошовій формі. Після цього співробітники пишуть заяву на ім'я директора з проханням продати їм продукцію (наводять її перелік) у рахунок нарахованої зарплати. Якщо керівник не заперечує, то він ставить свою візу і передає заяви до бухгалтерії.
Що ж до документального оформлення, то відпуск продукції зі складу проводять за відомістю довільної форми, під якою потім підколюють накладну внутрішньогосподарського призначення (форма № ВЗСГ-8). На підставі цих документів бухгалтерія проводить залік заборгованостей: працівника перед підприємством за продукцію, а фірми перед співробітником із зарплати.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 15.01.2013

Рубрики:

»  Оплата праці, індексація

»  Первинні документи

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу