«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Як списати зіпсовані тмц

Кількість переглядів26857

ЯК СПИСАТИ ЗІПСОВАНІ ТМЦ
Склад нашого заводу нещодавно було затоплено, унаслідок чого було пошкоджено власні ТМЦ, які там зберігалися. Тому тепер їх неможливо використовувати (вони втратили свої споживчі якості). Підкажіть, будь ласка, чи можемо ми їх списати та як це позначиться на обліку?
Відповідь
Оскільки затоплені ТМЦ зіпсувалися повністю (тобто їх неможливо надалі використовувати), то, безумовно, їх необхідно списати. Адже вони більше не відповідають критеріям визнання активу (див. п. 3 П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»). Облік списання повністю зіпсованих ТМЦ виглядатиме так.
Податок на прибуток. Якщо ТМЦ, що значаться на складі, було придбано після 01.04.11 р., то їх вартість, по ідеї, ще не задіяно в обліку з податку на прибуток. Тобто вона не збільшила податкових витрат (п.п. 138.4, 137.1, 138.5 Податкового кодексу України, далі — ПКУ). І, на жаль, уже не збільшить. Адже, безсумнівно, ТМЦ, які повністю зіпсувалися внаслідок затоплення складу, уже не будуть використані в госпдіяльності підприємства. Адже ми щойно з'ясували, що вони підлягають списанню, тому відносити їх вартість до податкових витрат не можна (пп. 14.1.27 ПКУ). Тобто при списанні повністю зіпсованих ТМЦ податкових витрат не збільшують.
Зверніть увагу: якщо зіпсовані ТМЦ було придбано ще до 01.04.11 р. (тобто в докодексному періоді), то, оприбутковуючи такі цінності, ваше підприємство, спираючись на пп. 5.2.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі — Закон про прибуток), могло збільшити валові витрати. Відповідно, оскільки на кінець звітного періоду, у якому було придбано такі ТМЦ, вони залишилися на складі, то ваше підприємство повинно було, як того вимагав п. 5.9 Закону про прибуток, уключити їх вартість до перерахунок приросту (збитку) балансової вартості запасів. Як наслідок, вартість придбаних ТМЦ через механізм п. 5.9 Закону про прибуток поповнила б валовий доход. Отже, у результаті за цією операцією, з точки зору податково-прибуткового обліку, підприємство вийшло б на нуль. Адже валовий доход із приросту поглинув би валові витрати, збільшені під час придбання товарів. А коли так, то й коригувати докодексні валові витрати в такому випадку не потрібно. Разом із тим при списанні таких ТМЦ зараз податкових витрат не збільшують.
ПДВ. Тут також, напевно, ніхто не сперечатиметься, що повністю зіпсовані ТМЦ уже не послугують в обкладуваних ПДВ операціях. Тому якщо під час придбання таких ТМЦ було задекларовано податковий кредит із ПДВ, то його потрібно забрати, бо не дотримуються базові норми формування податкового кредиту з ПДВ (п. 198.3 ПКУ).
При списанні таких ТМЦ оптимальний варіант — нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ у сумі, що дорівнює податковому кредиту, відображеному раніше щодо повністю зіпсованих ТМЦ. Детально про це ми розповідали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 69-70 за 2011 рік на стор. 119.
Звісно, якщо під час придбання ТМЦ ваше підприємство не відображало податкового кредиту з ПДВ, то при списанні повністю зіпсованих цінностей коригувати нічого не потрібно.
Бухоблік. На нашу думку, вартість повністю зіпсованих ТМЦ потрібно списувати до Дт субрахунку 993 «Інші надзвичайні витрати». Адже, як правило, підприємство не очікує, що його склад затоплять. Тому в облікових цілях такий факт логічно розглядати як надзвичайну подію. Тобто як подію чи операцію, що відрізняється від звичайної діяльності підприємства, і не очікується, що вона буде повторюватися періодично або в кожному наступному звітному періоді (п. 4 П(С)БУ 3 «Звіт про фінансові результати»).
Тому, вважаємо, при списанні повністю зіпсованих ТМЦ необхідно робити бухпроводку: Дт 993 Кт 20 «Виробничі запаси», 26 «Готова продукція», 28 «Товари». Підставою для такого запису може слугувати Акт на списання зіпсованих ТМЦ, складений у довільній формі.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 13.12.2012

Рубрики:

»  Податок на прибуток

»  ПДВ

»  Бухоблік

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу