«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Чи обмежує пку бартер і залік зустрічних однорідних вимог

Кількість переглядів5701

ЧИ ОБМЕЖУЄ ПКУ БАРТЕР І ЗАЛІК ЗУСТРІЧНИХ ОДНОРІДНИХ ВИМОГ
Чи дозволені з 01.01.11 р. бартерні операції та операції із заліку зустрічних однорідних вимог згідно з Податковим кодексом, якщо один із контрагентів є платником податку на прибуток на загальних підставах, а другий – фізособа-підприємець, яка сплачує податок з доходів фізосіб на загальних підставах? Чи існують взагалі якісь обмеження для проведення таких операцій між зазначеними особами?
Відповідь
Податковий кодекс України (далі — ПКУ) не встановлює умов або обмежень щодо здійснення бартерних операцій або заліку зустрічних однорідних вимог, оскільки він регулює відносини, що виникають у сфері справлення податків і зборів (див. його ст. 1).
Тож із прийняттям ПКУ умови здійснення подібних операцій не змінилися. Вони, як і раніше, урегульовані відповідними нормами Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) і Господарського кодексу України (далі — ГКУ). Зокрема, ст. 601, 602, 715, 716 ГКУ й ст. 203 ГКУ. Докладніше про умови здійснення, оформлення, обмеження та оподатковування заліку зустрічних однорідних вимог ви можете прочитати в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 19 за 2010 рік, стор. 10 і стор. 14.
Тепер кілька слів про правила оподаткування бартерних операцій, закріплені в ПКУ.
По-перше, згідно з пп. 14.1.10 ПКУ під бартерною (товарообмінною) операцією розуміють господарську операцію, що передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору.
По-друге, з метою визначення податку на прибуток доходи й витрати від проведення товарообмінних (бартерних) операцій визначаються відповідно до договірної ціни такої операції, але не нижче (вище) звичайних цін (п. 153.10 ПКУ).
По-третє, у випадку поставки товарів/послуг у межах бартерних операцій база оподаткування ПДВ визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижче звичайних цін (п. 189.1 ПКУ).
Також звертаємо вашу увагу, що до 01.04.11 р. оподаткування
прибутку підприємств продовжує регулювати Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі — Закон про прибуток). Із зазначеної дати Закон про прибуток втратить чинність (крім його п. 1.20, який застосовують до 01.01.13 р., див. п. 2 р. XIX і п. 8 підрозділу 10 р. XX ПКУ) і запрацює розділ III ПКУ.
У Законі про прибуток визначення бартеру містить п. 1.19. Так, бартер (товарний обмін) — господарська операція, що передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у будь-якій формі, крім грошової, включаючи будь-які види заліку й погашення взаємної заборгованості, у результаті яких не передбачається зарахування коштів на рахунки продавця для компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг).
А згідно з пп. 7.1.1 Закону про прибуток «Доходи й витрати від здійснення товарообмінних (бартерних) операцій визначаються виходячи з договірної ціни такої операції, але не нижче звичайних цін». Як бачимо, ця норма дуже схожа на вищеозвучений нами п. 153.10 НКУ.
До 01.01.13 р. звичайну ціну розраховують беручи до уваги
п. 1.20 Закону про прибуток, із зазначеної дати — згідно зі ст. 39 ПКУ.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 11.02.2011

Рубрики:

»  Податок на прибуток

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу