«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Зміна методики нормативної оцінки землі: чи існує вплив на фсп

Кількість переглядів6750

ЗМІНА МЕТОДИКИ НОРМАТИВНОЇ ОЦІНКИ ЗЕМЛІ: ЧИ ІСНУЄ ВПЛИВ НА ФСП
Чи вплинуть зміни в методиці нормативної грошової оцінки с/г земель на вартість орендованих у громадян земельних ділянок для розрахунку ФСП? Чи варто вносити зміни в договір оренди землі, укладений із фізособою?
Відповідь
Дійсно, згідно з абз. 2 п. 5 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення і населених пунктів, затвердженої постановою КМУ від 23.03.95 р. № 213 (далі — Методика), до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 01.07.95 р. (з урахуванням індексації), застосовують коефіцієнт 1,756.
А розрахована в такий спосіб нормативна грошова оцінка земельних ділянок застосовується для визначення розміру земельного податку; державного збору при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок відповідно до закону; орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва (п. 5 Методики).
Нагадаємо, що базою обкладання фіксованим сільськогосподарським податком (далі — ФСП) для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сінокосу, пасовищ і багаторічних насаджень), проведена станом на 1 липня 1995 року (ст. 303 Податкового кодексу України).
У листі Державного агентства земельних ресурсів України від 13.02.12 р. № 1979/22/4-12 зазначено, що незмінним залишається податкове навантаження для платників ФСП, базою оподаткування якого залишається нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь, проведена станом на 1 липня 1995 року.
Аналогічної позиції із цього питання дотримуються також і органи державної податкової служби (лист від 16.02.12 р. № 4790/7/15-2217ф).
Тому база обкладення ФСП залишається незмінною, а відновлення показників нормативної грошової оцінки ріллі із застосуванням коефіцієнта 1,756, відповідно до Методики, впливає на базу обкладання земельним податком та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Про вплив зміни нормативної оцінки сільгоспземлі, орендованої у фізособи — власника земельного паю.
Розмір, форма та строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної й комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Однією з важливих умов договору оренди землі є орендна плата із вказівкою її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення й перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.98 р. № 161-ХІ, далі — Закон про оренду землі).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін (ст. 30 Закону про оренду землі). Це положення підсилюється ст. 23 вказаного закону — орендну плату за земельні ділянки, що перебувають у власності фіз- та юросіб, переглядають за згодою сторін.
Однак якщо при укладанні договору оренди землі з фізособою — власником паю — ви скористалися формою Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.04 р. № 220, варто звернути увагу на п. 13 цього договору.
У ньому встановлена періодичність перегляду розміру орендної плати й випадки, коли це можливо. Зокрема, одним із них є зміна розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміна коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. А зміна нормативної оцінки землі впливає на розмір земельного податку.
Отже, якщо з фізособою — власником паю — ви уклали договір, то, скориставшись формою Типового договору оренди землі, варто звернути увагу на його п. 13. Якщо в ньому зазначено періодичність, наприклад, 1 раз у рік, і ви вже переглядали цього року розмір орендної плати, то внести зміни цьогоріч вже не вийде. Якщо ж розмір орендної плати цього року не переглядався, у договір прийдеться внести зміни, і не забудьте здійснити їх держреєстрацію.
А якщо договір оренди землі укладений у довільній формі, то змінювати орендну плату (у випадку зміни нормативної оцінки земельної ділянки) не потрібно (якщо іншого не передбачено цим договором). Крім того, повинна бути взаємна згода на перегляд розміру орендної плати.
У випадку недосягнення згоди відносно зміни умов договору оренди землі, суперечка вирішується в судовому порядку. При цьому згідно ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту вступу рішення суду про зміну або розірвання договору в законну дію.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 29.08.2012

Рубрики:

»  Юридичні питання

»  Фіксований сільгоспподаток

»  Сільське господарство

»  Земельні відносини

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу