«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Облік права постійного користування земділянкою

Кількість переглядів12419

ОБЛІК ПРАВА ПОСТІЙНОГО КОРИСТУВАННЯ ЗЕМДІЛЯНКОЮ
Наше комунальне підприємство понесло витрати на виготовлення державного акту на право постійного користування земельною ділянкою. Підкажіть, будь ласка, як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку такі суми?
Відповідь
Розповімо про все по черзі.
Почнемо з бухобліку. На думку фахівців Мінфіну, у бухобліку право користування земельною ділянкою необхідно відображати в складі нематеріальних активів (див. лист Мінфіну України від 06.03.09 р. № 31-34000-10-10/6424, який опубліковано разом із нашим коментарем у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 88 за 2010 рік на стор. 26). Відповідно, його потрібно обліковувати на субрахунку 122 «Право користування майном».
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.03 р. № 1378-IV для «відображення вартості земельних ділянок та права користування земельними ділянками у бухгалтерському обліку відповідно до законодавства України (тут і далі в цитатах виділено нами — Прим. ред.)» потрібно обов’язково проводити експертну грошову оцінку земділянок. Тобто експертна оцінка потрібна для того, щоб точно відобразити вартість права користування земділянкою в бухобліку.
Первісну вартість безоплатно отриманого нематактиву (у Вашому випадку — права користування земельною ділянкою) формують із (п.п. 11, 13 П(С)БО 8):
— справедливої вартості такого активу на дату його отримання. У Вашому випадку справедлива вартість дорівнюватиме експертній оцінці;
— витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням нематактиву та доведенням його до стану, у якому він придатний для використання за призначенням.
Таким чином, зважаючи на позицію мінфінівців у бухобліку, право користування земельною ділянкою відображають так:
Дт субрахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів» Кт субрахунку 424 «Безоплатно одержані необоротні активи» — на суму проведеної експертної оцінки земділянки;
Дт субрахунку 154 Кт субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» — на суму витрат, сплачених при оформленні державного акта на право постійного користування земельною ділянкою.
Після оформлення права користування земділянкою (отримання відповідного державного акту) роблять проводку: Дт субрахунку 122 Кт субрахунку 154.
Зверніть увагу: право постійного користування земельною ділянкою надають на невизначений строк (ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України). А, як відомо, нематактивів з невизначеним строком використання в бухобліку не амортизують (див. абз. 2 п. 25 П(С)БО 8).
І ще один нюанс. Як ми вище зазначали, на справедливу вартість безоплатно отриманого нематактиву (у Вашому випадку — права користування земділянкою) збільшують додатковий капітал. Тому, зважаючи на те, що такий нематактив у бухобліку не амортизують, при вибутті права постійного користування земельною ділянкою потрібно буде зробити проводку: Дт субрахунку 424 Кт 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів» — на вартість додаткового капіталу відображеного при оприбуткуванні безкоштовно отриманого нематактиву (права користування земельною ділянкою).
Податок на прибуток. Тут ситуація дещо неоднозначна. Так, незважаючи на те, що у бухобліку право постійного користування земділянкою мінфінівці визнають нематактивом, у податковому обліку податківці, схоже, навідріз відмовляються зараховувати його до активів. Про це свідчить консультація у «Віснику податкової служби України» № 35 за 2011 рік на стор. 25. У ній контролери зауважили: «…право постійного користування земельною ділянкою не відображають у податковому обліку платника податку – землекористувача». До аналогічних висновків вони дійшли й у підкатегорії 110.09.03 Єдиної бази податкових знань, розміщеної на сайті ДПСУ (www.sts.gov.ua/ebpz/). Із цього логічно припустити, що експертну оцінку права постійного користування земельною ділянкою не треба включати до податкового доходу. Водночас й амортизувати право постійного користування земділянкою в податковому обліку не вдасться. Але перед тим як брати на озброєння такі висновки митарів, радимо для перестраховки отримати індивідуальну податкову консультацію у своїй місцевій ДПІ. До запиту, зрозуміло, долучіть тільки-но згадану відповідь.
Разом із тим затрати, сплачені при оформленні державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, на наш погляд, можна включити до податкових витрат на підставі 138.12.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Звісно, за умови використання земділянки для госпцілей. Адже, по-перше, вони вписуються у визначення «витрати» з пп. 14.1.27 ПКУ. По-друге, оформляти державний акт на право постійного користування земельною ділянкою треба обов’язково. Щоправда, у податківців щодо цього може бути й інший підхід. Тому краще тут потурбуватися про індивідуальну консультацію в місцевій ДПІ.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 23.08.2012

Рубрики:

»  Податок на прибуток

»  Земельні відносини

»  Бухоблік

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу