«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Внесок в статутний капітал основними засобами: чи є право на податковий кредит

Кількість переглядів10288

ВНЕСОК В СТАТУТНИЙ КАПІТАЛ ОСНОВНИМИ ЗАСОБАМИ: ЧИ Є ПРАВО НА ПОДАТКОВИЙ КРЕДИТ
Підприємство отримало в березні 2011 року в статутний фонд основні засоби, які будуть використовуватись у господарській діяльності підприємства. Разом із документами ми отримали й податкові накладні, вхідний ПДВ із яких включили до податкового кредиту березня 2011 року. У Декларації з ПДВ підприємство зафіксувало від’ємне значення. Оплати грошима за цими отриманими основними засобами, звісно, не було. У квітні 2011 року від’ємне значення не перекрилося зобов’язаннями, тому до декларації подали додаток № 2 із залишком невідшкодованого податкового кредиту заповнено рядок 21.1 та 21.3, рядки 22 та 24. Додаток 3 не подавався. Потім протягом декількох періодів цей залишок перекривав зобов’язання. Чи допустило підприємство помилку?
Відповідь
Ні, помилки немає. Підприємство мало право включити до податкового кредиту вхідний ПДВ у вартості ОЗ, внесених засновником у статутний фонд. А ось відсутність грошової оплати за такі ОЗ жодним чином не впливає на це право. І ось чому.
Податковий кодекс України (далі — ПКУ) прирівнює операції з отримання необоротних активів як внесок до статутного фонду до придбання. Так, для цілей ІІІ розділу знак рівності між цими поняттями ставить пп. 146.17.2 ПКУ, а ось у ПДВшному розділі їх ототожнює пп. «б» п. 198.1 ПКУ. Останній прямо говорить про виникнення податкового кредиту, зокрема в разі здійснення операцій із придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у т.ч. придбання та/або ввезення таких активів як внесок до статутного фонду). Тобто мовиться не про безкоштовне отримання необоротних активів, а про їх придбання в обмін на корпоративні права. Утім задекларувати податковий кредит дозволено, якщо виконуються три умови:
— ОЗ планують використовувати в оподатковуваних операціях (п. 198.3 ПКУ);
— у межах госпдіяльності підприємства (п. 198.3 ПКУ);
—від засновника отримано податкову накладну (п. 198.6 ПКУ).
Отже, вхідний ПДВ у вартості отриманих від засновника ОЗ прямує до податкового кредиту в загальному порядку. При цьому ПКУ не прив’язує право на податковий кредит до грошового розрахунку.
Водночас вимога щодо оплати вхідного податку справді фігурує в ПДВшному розділі кодексу. Однак стосується вона права платника на бюджетне відшкодування. Позаяк за п. 200.4 ПКУ платник управі заявити бюджетне відшкодування за фактом сплати вхідного ПДВ постачальникам товарів (послуг) у попередніх звітних періодах.
У відповіді, актуальній до 06.08.11 р., що розміщена в р. 130.20.01 Єдиної бази податкових знань на офіційному сайті ДПСУ (www.stа.gov.ua), податківці зазначили: «Оскільки платник податку — емітент при отриманні від платника податку — засновника майна як внеску до статутного фонду не розраховується за таке майно коштами, а передає в обмін корпоративні права, то підстави для декларування бюджетного відшкодування за такою операцією відсутні». Тобто право на податковий кредит є, а ось заявити такі суми до бюджетного відшкодування, на думку податківців, підприємство не може. Ми ж не поділяємо позиції контролерів стосовно відсутності в платника права на бюджетне відшкодування таких сум (детальніше про це в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 38—39 за 2012 р.).
Утім, якщо ви не заявляли бюджетного відшкодування, то ці суми правомірно через механізм, закладений у ст. 200 ПКУ та, відповідно, у формі декларації з ПДВ, перекривали поточні зобов’язання із цього податку в наступних звітних періодах.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 29.05.2012

Рубрики:

»  ПДВ

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу