«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Профспілка отримує проценти за депозитним вкладом: чи сплачувати з їх суми податок на прибуток

Кількість переглядів5365

ПРОФСПІЛКА ОТРИМУЄ ПРОЦЕНТИ ЗА ДЕПОЗИТНИМ ВКЛАДОМ: ЧИ СПЛАЧУВАТИ З ЇХ СУМИ ПОДАТОК НА ПРИБУТОК
Профспілка, зареєстрована як неприбуткова організація (код ознаки неприбутковості — 0016), планує розмістити тимчасово вільні кошти на депозитному рахунку. Скажіть, чи треба буде із отриманих відсотків сплачувати податок на прибуток?
Відповідь
Згідно з Податковим кодексом України (далі — ПКУ) відсотки за депозитним вкладом не потрапляють до оподатковуваного доходу профспілкової організації — неприбутківця. А тому їх не треба обкладати податком на прибуток. Пояснимо.
Спочатку нагадаємо, які надходження звільнено від обкладення податком на прибуток у неприбуткових організацій, зазначених в абз. «є» п. 157.1 ПКУ (туди потрапляє й ваша профспілкова організація, звісно, за умови внесення її до Реєстру неприбуткових установ та організацій). Їхній вичерпний перелік наведено в п. 157.9 ПКУ. Там згадано надходження у вигляді:
— вступних, членських та цільових внесків;
— відрахувань коштів підприємств, установ й організацій на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу;
— безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань;
пасивних доходів;
— майна та послуг, отриманих первинною профспілковою організацією від роботодавця згідно з положеннями колективного договору (угоди), з метою забезпечення умов діяльності такої профспілкової організації відповідно до ст. 42 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.99 р. № 1045-XIV (далі — Закон № 1045).
Ми не даремно виділили такий вид пільгованих надходжень, як «пасивні доходи». Адже під ними пп. 14.1.268 ПКУ розуміє доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті. Для цілей оподаткування в пп. 14.1.206 ПКУ розшифровано термін «проценти», а також приведено закритий перелік платежів, які включають до процентів. Там, серед іншого, згадано й платежі за використання коштів, залучених у депозит (абз. «б» пп. 14.1.206 ПКУ).
Таким чином, побудувавши такий ланцюжок, можна дійти висновку, що кошти, отримані профспілковою організацією — неприбутківцем у вигляді процентів за депозитним вкладом банку (тобто пасивні доходи), дозволено не обкладати податком на прибуток.
Важливо! У статуті мають бути прописані джерела надходження (формування) коштів профспілкової організації та напрями їх використання (див. п. 9 ч. 3 ст. 14 та п. 10 ч. 3 ст. 15 Закону № 1045). Тому якщо статутом Вашої профспілкової організації не передбачено можливості отримання відсотків, які банк нараховує за депозитним вкладом, рекомендуємо швиденько внести зміни до цього документа.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 20.03.2012

Рубрики:

»  Податок на прибуток

»  Неприбуткові організації

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу