«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Допомога неприбутковій організації: тонкощі обліку

Кількість переглядів15713

ДОПОМОГА НЕПРИБУТКОВІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ: ТОНКОЩІ ОБЛІКУ
Нещодавно до нашого підприємства звернулася неприбуткова організація з проханням надати благодійну допомогу в розмірі 3000 грн для перевезення дітей до Києва, де вони візьмуть участь у музичному конкурсі. При цьому кошти неприбуткова організація просить перерахувати напряму перевізнику. Чи можна суму такої допомоги (зважаючи, що ми її перераховуватимемо перевізнику), включити до податкових витрат? Як таку допомогу відобразити в бухобліку?
Відповідь
Ваше запитання багатогранне, тому роз’яснимо докладно й поетапно.
Податок на прибуток. Здогадуємось, звідкіля ростуть ноги у вашого запитання. Адже Податковий кодекс України (далі — ПКУ) дозволяє відправляти до інших витрат звичайної діяльності, серед іншого, суму коштів добровільно перерахованих (переданих) протягом звітного року до неприбуткових організацій, визначених у ст. 157 ПКУ в розмірі, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (абз. «а» пп. 138.10.6 ПКУ). При цьому в податково-прибутковому обліку такі благодійні внески неприбутківцям фіксують у витратах за датою фактичного перерахування коштів (пп. 138.5.3 ПКУ). А в Податковій декларації з податку на прибуток підприємства, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 28.09.11 р. № 1213, їх заносять до рядка 06.4.1 «Суми коштів або вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій у розмірі, що не перевищує 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року» додатка ІВ до Декларації.
Тому, ми так розуміємо, ваше підприємство хоче і добру справу зробити (допомогти неприбутковій організації), і податкові витрати показати. Але якщо кошти на прохання неприбуткової організації ви перерахуєте напряму перевізнику, то про податкові витрати можна буде забути. Позаяк, як ви, мабуть, помітили, в абз. «а» пп. 138.10.6 ПКУ мовиться про перерахування (передання) коштів неприбутковій організації. Тобто так законодавець передбачив, що пільгові правила діють, лише коли одержувачем допомоги виступає безпосередньо неприбуткова організація, яку внесено в Реєстр неприбуткових організацій та установ (п. 157.1 ПКУ). Тому якщо в благодійний ланцюжок підприємство — неприбуткова організація буде введено третього (у вашому випадку — перевізник), то, на жаль, податкових витрат не буде.
У ПДВшному обліку перерахування коштів як благодійного внеску не спричинить жодних наслідків із ПДВ. При цьому тут не має значення, кому саме підприємство перераховує кошти: спочатку неприбутковій організації чи напряму перевізнику.
У бухобліку все дуже просто. При перерахуванні коштів потрібно зробити проводку Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» Кт 311 «Поточні рахунки в національній валюті». Підстава — п. 20 П(С)БО 16 «Витрати».

У відповіді враховано норми законодавства станом на 12.03.2012

Рубрики:

»  Неприбуткові організації

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу