«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Довіреність під час відпуску товару

Кількість переглядів7252

ДОВІРЕНІСТЬ ПІД ЧАС ВІДПУСКУ ТОВАРУ
Ми займаємося виробництвом спецодягу. Всі матеріали та відпуск уже готової продукції проводяться за накладною з печаткою без довіреності. Дуже цікавить питання, що нам за це може бути з боку контролюючих органів.
Відповідь
Сировина, матеріали, паливо, запчастини, інвентар, худоба, насіння, добрива, інструмент, товари, основні засоби та інші товарно-матеріальні цінності, а також нематеріальні активи, грошові документи та цінні папери відпускаються покупцям або передаються безкоштовно лише за довіреністю одержувачів (п. 2 Інструкції про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей, затвердженої наказом Мінфіну України від 16.05.96 р. № 99, далі — Інструкція про довіреності).
Варто нагадати, що існують довіреності на одержання цінностей, розрахунки за які провадяться в порядку планових платежів або доставка яких здійснюється централізовано-кільцевими перевезеннями. Вони видаються строком на календарний місяць (п. 8 Інструкції про доручення). Також існує варіант, коли за таких (централізовано-кільцевих) перевезень довіреність не потрібна. Докладніше про це ми писали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 39 за 2011 р. на стор. 46.
За своєю функцією довіреність, з одного боку, підтверджує повноваження особи, що приїхала за товаром, як повноважного представника покупця. З іншого боку, засвідчує, що товар відпущено за адресою (тому, хто заплатив раніше або заплатить потім). Ігнорування довіреності у відносинах із покупцями може вилитися в зовсім реальні ситуації, коли товар відпущено, а гроші за нього так і не надійшли. Причому одержувач наполягатиме на тому, що він нічого не отримував, позаяк доручення від нього у Вас немає.
Як ми знаємо, витрати, що враховують для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податків витрат, обов'язковість ведення та зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку (п. 138.2 Податкового кодексу України). Але довіреність не засвідчує здійснення витрат або відпуску товару. Вона підтверджує правомірність одержання товару представником підприємства та його на те повноваження.
Однак відпуск ТМЦ без довіреності загрожує адмінштрафом від 136 до 255 грн (а якщо помилитися повторно — від 170 до 340 грн) як за порушення ведення бухобліку (ст. 1642 Кодексу України про адміністративні правопорушення, далі — КпАП). Адже відсутність довіреності чудово вписується в цей огріх. Зауважте: така санкція світить посадовим особам постачальника (а саме особам, відповідальним за ведення бухобліку), що відпускає ТМЦ без довіреності, а не покупцю, що її не надав. Щоправда, застосувати її можуть лише органи контрольно-ревізійної служби (див. ст. 2341 КпАП). А вони, як правило, відвідують підприємства з держфінансуванням (ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.93 р. № 2939-XII).
Докладніше про те, до кого можуть завітати представники КРУ, — у газеті «Все про бухгалтерський облік» № 14 за 2008 р., стор. 39. Також про довіреність можна прочитати в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 25 за 2010 р. на стор. 14.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 28.02.2012

Рубрики:

»  Первинні документи

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу