«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Продаж майна банкрута: чи виникає пдв

Кількість переглядів4227

ПРОДАЖ МАЙНА БАНКРУТА: ЧИ ВИНИКАЄ ПДВ
Чи виникає в банкрута зобов’язання з нарахування і сплати ПДВ при продажу майна в ліквідаційній процедурі?
Відповідь
При реалізації ліквідаційного майна ситуація з ПДВ неоднозначна — це викликано протиріччями між нормами законодавства. Пояснимо.
Норми р. V Податкового кодексу України (далі — ПКУ) не прив’язують факт визнання підприємства банкрутом до втрати статусу платника ПДВ. Відкриття ліквідаційної процедури є однією з підстав для анулювання реєстрації платником ПДВ (п. 184.1 ПКУ). А доки реєстрацію не буде анульовано, на платника поширюються правила оподаткування, прописані в р. V ПКУ. Тобто вимоги податкової інспекції мають законодавче підґрунтя. До речі, такі принципи збереглися ще із часів Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР. Опираючись на його норми, ВГСУ в листі від 12.02.02 р. № 01-8/141 зазначав, що ліквідатор повинен сплатити ПДВ при відчуженні майна банкрута.
Водночас відповідно до ст.ст. 23, 25, 30, 31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.92 р. № 2343-XII нові зобов'язання в банкрута в особі його ліквідатора можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених указаним законом. До них належать поточні комунальні та експлуатаційні платежі, а також інші витрати, пов'язані зі здійсненням ліквідаційної процедури (ч. 9 ст. 30 Закону). Однак законодавством чітко не визначено, що сплата ПДВ із ліквідаційного майна належить до витрат, пов’язаних із ліквідацією. Із цього випливає, що сплачувати ПДВ у цій ситуації не потрібно. Саме такий висновок зробив ВГСУ в листі від 05.02.10 р. № 05-06/520/78. Аналогічну думку судді висловлювали й раніше (див. постанову Судової палати з господарських справ ВСУ від 06.04.04 р. у справі № 17/124, постанови ВГСУ від 04.08.09 р. у справі № 5/28/б та від 11.02.09 р. у справі № Б-19/105-02).
Ураховуючи викладене вище, у вашого підприємства є законодавчі підстави не сплачувати ПДВ із ліквідаційного майна, однак відстоювати свою позицію доведеться в судовому порядку.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 18.01.2012

Рубрики:

»  ПДВ

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу