«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Мирова угода з покупцем товарів: які податкові наслідки?

Кількість переглядів3876

МИРОВА УГОДА З ПОКУПЦЕМ ТОВАРІВ: ЯКІ ПОДАТКОВІ НАСЛІДКИ?
У лютому наше підприємство звернулося до суду з позовом про стягнення боргу з покупця товарів і збільшило валові витрати за ст. 12 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Зараз хочемо укласти з ним мирову угоду. Які будуть податкові наслідки?
Відповідь
Укладення з покупцем мирової угоди (списання або продовження строків погашення) щодо боргу, який ви включили до валових витрат I кварталу 2011 року на підставі чинного тоді пп. 12.1.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР, обернеться необхідністю збільшити податковий доход звітного періоду.
У цій ситуації податкове доурегулювання такого сумнівного боргу має відбуватися за п. 5 підрозділу 4 р. XX Податкового кодексу України (далі — ПКУ), адже саме ця норма регулює порядок обліку сумнівної заборгованості за відвантажені товари (надані послуги, виконані роботи), щодо якої заходи зі стягнення розпочали до 01.04.11 р.
У ній, зокрема, сказано, що платник податку — продавець зобов'язаний збільшити доход відповідного податкового періоду на суму заборгованості (її частини), попередньо віднесеної ним до складу витрат (очевидно, треба розуміти — до складу валових витрат) або відшкодованої за рахунок страхового резерву й у разі, якщо протягом такого податкового періоду відбувається будь-яка з таких подій:
а) суд не задовольняє позову (заяви) продавця або задовольняє його частково чи не приймає позову (заяви) до провадження (розгляду) або задовольняє позов (заяву) покупця про визнання недійсними вимог щодо погашення цієї заборгованості або її частини;
б) сторони договору досягають згоди щодо продовження строків погашення заборгованості чи списання всієї суми заборгованості або її частини (крім випадків укладення мирової угоди в межах процедур відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, визначених законом);
в) продавець, який не отримав відповіді на претензію протягом строків, визначених законом, або отримав від покупця відповідь про визнання наданої претензії, але не отримує оплати (інших видів компенсацій у рахунок погашення заборгованості) протягом визначених у такій претензії строків та при цьому протягом наступних 90 днів не звертається до суду (господарського суду) із заявою про стягнення заборгованості або про порушення справи про його банкрутство чи стягнення заставленого ним майна.
Саме тому у випадку укладення з покупцем мирової угоди про відстрочення погашення або прощення боргу вашому підприємству доведеться збільшити доход на суму заборгованості у звітному періоді, у якому відбулася така подія.
При цьому на суму додаткового податкового зобов'язання, розрахованого внаслідок такого збільшення, нараховують пеню в розмірах, визначених законом для несвоєчасного погашення податкового зобов'язання. Зазначену пеню розраховують за строк із першого дня податкового періоду, наступного за періодом, протягом якого відбулося збільшення витрат, до останнього дня податкового періоду, на який припадає збільшення доходу, та сплачують незалежно від значення податкового зобов'язання платника податку за відповідний звітний період. Пеню не нараховують на заборгованість (її частину), списану або розстрочену внаслідок укладення мирової угоди відповідно до законодавства з питань банкрутства, починаючи з дати укладення такої мирової угоди.
Це також записано в п. 5 підрозділу 4 р. XX ПКУ. Детально про порядок урегулювання «перехідної» сумнівної заборгованості ми писали в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 44 за 2011 рік, стор. 25.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 04.01.2012

Рубрики:

»  Податок на прибуток

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу