«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Чи включати суму безнадійної дебіторки підприємства-єдинника до бази оподаткування єдиним податком

Кількість переглядів4275

ЧИ ВКЛЮЧАТИ СУМУ БЕЗНАДІЙНОЇ ДЕБІТОРКИ ПІДПРИЄМСТВА-ЄДИННИКА ДО БАЗИ ОПОДАТКУВАННЯ ЄДИНИМ ПОДАТКОМ
Працюючи на єдиному податку, підприємство надавало послуги покупцю, але оплати за них не отримало. За даною дебіторською заборгованістю минув строк позовної давності. Просимо дати роз’яснення, чи потрібно з безнадійної заборгованості сплатити єдиний податок при її списанні?
Відповідь
Чинне законодавство не зобов’язує підприємство-єдинника платити єдиний податок із суми безнадійної дебіторської заборгованості при її списанні, однак позиція податківців із цього приводу не тішить — списуючи безнадійку, вони наполягають на сплаті єдиного податку.
Аргументи не платити податку в ситуації, що склалася, залізобетонні — основоположний для підприємств-єдинників п. 3 Указу президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.98 р. № 727/98. У ньому чітко сказано: підприємство сплачує єдиний податок із суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). І жодного виключення із цього правила не передбачено жодним нормативно-правовим актом. Безнадійна дебіторська заборгованість — сума коштів, яку заборгували перед підприємством і щодо якої існує впевненість, що її не виплатять. Тож на виручку від операції, за якою виникла дебіторка, годі й сподіватися. Немає факту отримання коштів (виручки) — немає підстав нараховувати єдиний податок.
Тепер про аргументи податківців «за» сплату єдиного податку. Відразу зазначимо, що вони сумнівні. На їхню думку, безнадійна дебіторка — позареалізаційний доход, який потрапляє до графи 5 Книги обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва — юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності (див. Єдину базу податкових знань підрозділ 24.02). При цьому стражі податкового закону проігнорували те, що до позареалізаційного доходу відносять суми, фактично отримані суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий (поточний) рахунок та в касу від інших операцій (п. 5 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва — юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, затверджений наказом ДПА України від 13.10.98 р. № 477). Наголошуємо: факту отримання коштів за безнадійною дебіторською заборгованістю не передбачено апріорі. Тому ми не поділяємо думку податківців.
Як же бути в цій ситуації? Вважаємо, що найкраще рішення — звернутися до місцевої ДПІ за індивідуальним податковим роз’ясненням, аби зняти всі питання та бути готовим відстоювати свою позицію в суді.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 24.11.2011

Рубрики:

»  Єдиний податок

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу