«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Благодійна і гуманітарна допомога від благодійного фонду: чи буде податок на прибуток

Кількість переглядів8117

БЛАГОДІЙНА І ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА ВІД БЛАГОДІЙНОГО ФОНДУ: ЧИ БУДЕ ПОДАТОК НА ПРИБУТОК
Міжнародний благодійний фонд надає благодійну та гуманітарну допомогу у вигляді одягу, взуття, медпрепаратів і продуктів харчування дітям-інвалідам, онкохворим дітям, дітям сиротам і малозабезпеченим родинам. Підкажіть, будь ласка, чи потрібно обкладати такі виплати податком на прибуток? Під яким кодом фіксувати їх у формі № 1ДФ?
Відповідь
Розкладемо вашу ситуацію по полицях.
Почнемо з податкових наслідків безоплатного надання одягу, взуття та продуктів харчування всім згаданим у запитанні категоріям одержувачів.
Тут наш орієнтир — абз. «в» пп. 165.1.4 і пп. 170.7.3 Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Відповідно до них до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника не включають суми виплат або відшкодувань (окрім зарплати чи інших виплат і відшкодувань за цивільно-правовми договорами), що здійснюють благодійні фонди на користь одержувачів таких виплат, у сумі, що сукупно не перевищує в 2011 році 1320 грн у межах року.
Зверніть увагу: це правило не діє у випадку надання будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів благодійної організації та пов'язаним із нею фізособам (абз. «в» пп. 165.1.4 ПКУ).
Таким чином, якщо ваша благодійна організація безкоштовно надаватиме дітям-сиротам, онкохворим дітям, інвалідам і членам їхніх родин, а також малозабезпеченим родинам одяг, взуття та продукти харчування в межах установленої річної вартісної межі (для 2011 року — 1320 грн), то такі виплати не потрібно обкладати податком на доходи. А от якщо така допомога перевищить зазначену межу, то з різниці слід утримати податок на доходи за ставкою 15 % (17 %). При цьому, оскільки йдеться про негрошові виплати, то оподатковувану різницю потрібно буде збільшити на натуркоефіцієнт із п. 164.5 ПКУ.
У формі № 1ДФ неоподатковувану допомогу або її частину (тобто в межах 1320 грн) показують з ознакою доходу «131», а оподатковувану — з ознакою «126» або «127».
Що стосується безкоштовної видачі медичних препаратів, то зазначимо таке.
Відповідно до пп. 165.1.19 ПКУ до місячного (річного) оподатковуваного доходу не включають вартість майна, наданого як допомога на лікування й медичне обслуговування платника податків за рахунок коштів благодійної організації.
Тому при переданні медпрепаратів дітям-сиротам, онкохворим дітям і членам їхніх родин, інвалідам та їхнім опікунам, малозабезпеченим родинам ваша благодійна організація не повинна утримувати податок на доходи. Причому вартісний критерій для таких виплат ПКУ не встановлено.
Зверніть увагу: необхідною умовою для невключення вартості медпрепаратів до загального оподатковуваного доходу є наявність підтвердних документів. Це можуть бути довідки, витяги з амбулаторних карт, рецепти на лікарські засоби та вироби медпризначення. І ще: у всіх одержувачів благодійної і гуманітарної допомоги не забудьте взяти копії ідентифікаційних номерів, оскільки без них організація не зможе заповнити форму № 1ДФ.
У формі № 1ДФ такі виплати показують з ознакою доходу «143».
До речі, пп. 165.1.19 ПКУ — не єдиний, у якому згадується лікування. Так, згідно з абз. «ж» пп. 170.7.4 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включають цільову благодійну допомогу, видану юрособою в будь-якій сумі (вартості) платнику податків, визнаному у встановленому порядку інвалідом; законному представнику дитини-інваліда для виконання зобов'язань держави відповідно до законодавства України із забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення, автомобілем за рахунок бюджетних коштів (за умови зняття інваліда, дитини-інваліда з обліку на забезпечення такими коштами, виробами, автомобілем за рахунок бюджетних коштів). Категорії інвалідів і дитей-інвалідів, перелік технічних та інших засобів реабілітації, виробів медичного призначення, марок автомобілів, зазначених у цьому підпункті, затверджуються законодавством.
Але, на наш погляд, цю норму варто застосовувати, тільки якщо благодійна організація видаватиме інвалідам та їхнім опікунам технічні та інші засоби реабілітації, вироби медичного призначення, автомобілі за рахунок бюджетних коштів. Як ми зрозуміли із запитання, це не ваш випадок.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 22.11.2011

Рубрики:

»  Неприбуткові організації

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу