«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Касовий облік у структурних підрозділах

Кількість переглядів4424

КАСОВИЙ ОБЛІК У СТРУКТУРНИХ ПІДРОЗДІЛАХ
Підкажіть, будь ласка, чи повинні ми встановлювати своїм структурним підрозділам (дільницям) ліміт каси? Хто та як має вести касові книги та КОРО?
Відповідь
Почнемо з ліміту каси. Відомо, що правила встановлення ліміту залишку готівки в касі зібрані в Положенні про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженому постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі — Положення про касові операції).
Так от, ліміт каси — це граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час. Будь-яке підприємство встановлює ліміт каси самостійно (п. 5.2 Положення про касові операції). Якщо в нього є структурні підрозділи (у Вашому випадку — дільниці), то для них можна розрахувати окремий ліміт каси. У цьому випадку в розрахунок беруть готівкову виручку (видачу) окремого структурного підрозділу за 3 місяці поспіль з останніх 12-ти та ділять її на кількість робочих днів підрозділу (дільниці) в обраному періоді. Після цього суму ліміту записують у додаток 2 «Розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі» до Положення про касові операції. Після цього ліміт затверджують та доводять структурному підрозділу окремим наказом (розпорядженням). Якщо ж ліміт каси не розрахувати, то він уважатиметься рівним нулю, відповідно, дільниці взагалі не зможуть зберігати там готівку.
Докладніше про ліміт каси читайте в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 23 за 2011 рік на стор. 28 — 31.
Переходимо до ведення касової документації. Так, касова книга — це документ установленої форми, що застосовують для здійснення первинного обліку готівки в касі. А книга обліку розрахункових операцій — не що інше, як прошнурована й належним чином зареєстрована в органах держподаткової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складають на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг), — п. 1.2 Положення про касові операції.
Кожне підприємство (юрособа), що має касу, повинно вести одну касову книгу. Водночас мають вести свою касову книгу відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також із видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами й відомостями — п. 4.2 Положення про касові операції.
Коли ж у відокремленому підрозділі підприємства для розрахунків застосовують реєстратор розрахункових операцій або розрахункові книжки та ведуть книгу обліку розрахункових операцій і не приймають (видають) готівки за касовими ордерами, то в такому випадку підрозділу заводити касову книгу не потрібно.
Цій темі присвячено консультацію в газеті «Все про бухгалтерський облік» № 23 за 2011 рік на стор. 15, 16.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 02.11.2011

Рубрики:

»  РРО, каса, розрахунки

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу