«Все про бухгалтерський облік»

Всеукраїнська професійна газета

Зробити стартовою в Internt Explorer
Головна » Корисне » Відповіді на питання читачів » Відчуження частки в статутному капіталі товариства: алгоритм дій

Кількість переглядів12868

ВІДЧУЖЕННЯ ЧАСТКИ В СТАТУТНОМУ КАПІТАЛІ ТОВАРИСТВА: АЛГОРИТМ ДІЙ
Товариство з обмеженою відповідальністю створено двома засновниками — фізичними особами. Статутний фонд сформовано. Засновник, який уніс свою частку (50%) до статутного фонду, бажає переоформити свою частку на свого родича, тобто ввести замість себе засновником. Як правильно це оформити?
Відповідь
Учасник господарського товариства має право в порядку, установленому статутом і законом, відчужити частку в статутному капіталі товариства (п. 4 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України, далі — ЦКУ).
Для реалізації учасником свого права відчужити частку третім особам необхідна наявність двох умов:
1) частку учасника товариства з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ) може бути відчужено після повної її сплати або лише в тій частині, у якій її вже оплачено (ст. 53 Закону України «Про господарчі товариства» від 19.09.91 р. № 1576-ХІІ, далі — Закон про госптовариства);
2) відчуження учасником ТОВ своєї частки третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом (ч. 2 ст. 147 ЦКУ). А якщо в статуті встановлено заборону на відчуження частки третій особі, то необхідно внести зміни до статуту, щоб виключити цю заборону.
Відчужити частку (її частину) статутного капіталу ТОВ учасник може на підставі договорів купівлі-продажу, дарування, міни тощо, унаслідок яких право власності перейде від нього до іншої особи.
Слід мати на увазі, що учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо інше не встановлено статутом чи домовленістю між учасниками. Купівля здійснюється за ціною та на умовах, що пропонувалися для продажу третім особам. Якщо учасники ТОВ не скористалися своїм переважним правом протягом місяця від дня повідомлення про намір учасника продати частку або протягом іншого строку, установленого статутом чи домовленістю між його сторонами, учасник може зробити відчуження третій особі.
Учасники мають переважне право на придбання частки лише у випадку її відчуження шляхом продажу.
Для договорів купівлі-продажу, міни, дарування частки у статутному капіталі ТОВ закон не вимагає нотаріального посвідчення.
Але укладання договору про відчуження паю (частки) — іще не все. Оскільки у статуті ТОВ та Єдиному державному реєстрі юросіб і фізосіб- підприємців (далі — ЄДР) містяться відомості про учасників юридичної особи та розмір частки кожного з них, то до документів необхідно буде внести відповідні зміни.
Зміни до статуту затверджують загальні збори ТОВ (ст. 145 ЦКУ, ст. 59 Закону про госптовариства), тому слід заздалегідь заручитися підтримкою інших учасників для усунення ризику незатвердження загальними зборами внесення змін до статуту щодо переходу частки іншій особі.
Для держреєстрації змін до установчих документів держреєстратору надають (ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців» від 15.05.03 р. № 755-І):
— заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
— примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів;
— оригінали установчих документів юридичної особи з позначкою про їхню державну реєстрацію з усіма змінами, що діють на дату подання документів;
— два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих доповнень або два примірники установчих документів у новій редакції;
— документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів;
— примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі суспільства.
Після державної реєстрації змін до статуту і внесення відомостей про нового учасника в ЄДР його можна вважати повноправним учасником ТОВ.

У відповіді враховано норми законодавства станом на 11.10.2011

Рубрики:

»  Юридичні питання

Пошук по сайту:

Супер книги придбати швидко

Інтерв'ю з поетом
Євгенієм Юхницею

uhnitca_interview.mp3
Голосування за кращу, на Вашу думку, експертну роботу